Çarşamba , 6 Aralık 2023

Nikon 1 AW1 İnceleme

gezgindergi-inceleme-nikon-aw1 (1)

Aynasız fotoğraf makineleri dijital SLR modeller gibi prizma sistemine sahip olmadıkları için daha küçük gövdeli üretilebiliyorlar. Objektif değiştirmenin avantajlarından faydalanabilen bu fotoğraf makineleri günümüzde birçok üreticinin göz bebeği durumunda.

Japon üretici Nikon’un da aynasız modelleri var. Bu ürünleri 1 ismiyle satan Nikon’da farklı özelliklere sahip birden fazla aynasız fotoğraf makinesi bulunuyor. Ailenin en ilginç modeli ise geçen yıl satışa sunulan 1 AW1. Ürünü rakiplerinden ayıran (ve dünyada tek olan) özelliği ise su geçirmez olması. AW1 su geçirmiyor ve darbelere karşı dayanıklı.

Çözünürlük 14.2 Megapiksel

Fotoğraf makinesinin sunduğu çözünürlük 14.2 Megapiksel. Bunu 2.7X fokal çarpana sahip CMOS bir sensörle sağlıyor.  3 inçlik ekranı bulunan fotoğraf makinesinde hazır çekim modlarının yanı sıra P, S, M ve A gibi seçenekler de yer alıyor.

İlk bakışta 1 modellerini andıran ürün bellek kapağı ve benzeri yuvalarındaki özel mekanizmalarla ailenin diğer üyelerinden ayrılıyor. Ürünün objektifi de farklı bir şekilde çıkıyor. Bu objektif o kadar sağlam duruyor ki ilk bakışta yuvasından çıkmıyor izlenimi veriyor.

Fotoğraf ve video kalitesi

Fotoğraf kalitesi 1 ailesiyle aynı sonuçları verecek kadar iyi. Dış etkenlere dayanıklı bir gövde olması kalitesinden ödün vermesine yol açmamış. Video konusunda ise Full HD kalitesini sunan AW 1, aynı zamanda Slow Motion yani ağır çekim video kayıt özelliği sunuyor. Bu modda iken 320×120 piksel çözünürlüğünde saniyede 1200 kare, 640×240 piksel çözünürlüğünde saniyede 400 kare video kayıt edilebiliyor.

Güzel ve farklı sonuçların alınabildiği bu mod oldukça eğlenceli sonuçlar almamızı sağladı. Ürünü aldığınızda denemenizi öneririm.

gezgindergi-inceleme-nikon-aw1 (2)

Dış etkenlere dayanıklı gövde

1 AW1’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise dış etkenlere dayanıklı gövdesi. Ürün aynı zamanda suya dayanıklı ve 15 metre su altında kullanılabiliyor. Ayrıca 2 metreye kadar düşmelere karşı da dayanıklı. Soğuk ortamlarda da kullanılabilen fotoğraf makinesi bu anlamda sağlam bir gövdeye sahip. Su altında da kullanılabiliyor olması AW 1’i dalışlarda da (mesafeyi aşmamak kaydıyla) vazgeçilmez bir ürün haline getiriyor.

Bütünleşik GPS

AW 1’de bütünleşik olarak GPS özelliği bulunuyor. Bu özelliği aktif hale getirirseniz fotoğraflara konum bilgisi de (enlem ve boylam olarak) ekleniyor. Bu da özellikle arazide fotoğraf çekerken konuların nerede çalışıldığını göstermesi açısından önemli.

Üründe ek olarak yükseklik, derinlik ölçer ve pusula özelliği de bulunuyor. Bu sayede arazide kullanım sırasında bu özellikleri de kullanabiliyorsunuz.

gezgindergi-inceleme-nikon-aw1 (3)

Özel kullanım şekli

Nikon bu ürünü sadece dış etkenlere dayanıklı yapmakla kalmamış aynı zamanda beraberinde özel bir kullanım şekli de tasarlamış.  Arka yüzde bulunan özel bir tuşa basılı tuttuğunuzda ekranda çekim modları beliriyor. Fotoğraf makinesini sağa ya da sola hareket ettirerek uygun çekim modunu seçebiliyorsunuz.

Akıllıca ve pratik bir yöntem. Özellikle ellerin dolu olduğu ya da eldivenle kullanım yapıldığı durumlarda işe yarayacak bir fonksiyon.

Özellikle outdoor spor tutkunlarına hitap eden ürün su sporlarıyla ilgilenenlerin de ilgisini çekebilir. Piyasada çok fazla rakibi bulunmayan cihazı bu tip uğraşları olanlara kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Teknik özellikler

 • 2 Megapiksel çözünürlük
 • CMOS sensör
 • 6400 ISO
 • JPEG ve RAW desteği
 • 7X fokal çarpan
 • 3 inç 9210.000 piksel ekran
 • Full HD video
 • Slow Motion video
 • SD/SDHC/SDHC bellek yuvası
 • Pil ömrü CIPA standartlarına göre 220 kare
 • Bütünleşik GPS özelliği
 • Özel çekim modları, manuel çekim modları,
 • 15 metre su geçirmeme, 2 metreden düşmelere dayanıklı

Nikon 1 AW1 İnceleme | Yazı : Özgür Çetin

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir