Pazar , 14 Nisan 2024

Gezgin Önsözler : 10. Sayı

Yazı : Halit Ömer Camcı

Hiçbir dilde söylenmemiş,
Hiçbir dilde yazılmamış,
Sözler ve şarkılar içindeyim.  /  Edip Cansever

Dünyanın akıp gittiği bir yer var, tıpkı büyük ırmaklar, küçük dereler, gürül gürül şelaleler gibi. Bazen gürültülü, bazen sessiz ve emin adımlarla. Dünyayla birlikte bu akışa kapılmak da aslında Cansever’in sözünü ettiği söylenmemişlik ve yazılmamışlıkla eşdeğer, yani mekansızlık içinde bir akış… Doğrusu her gezgin bir mekana doğru yol alırken birazda keşfedilmemişliği, gidilmemişliği, görülmemişliği arzular ve o hissi beraberinde taşır. Gerçekte her ne kadar gidilmiş, görülmüş, keşfedilmiş olsa da orası…

Tam da bu noktada belki Tanpınar gibi söylemek lazım:

‘Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında…

Gidilmemiş, görülmemiş, keşfedilmemiş hissini çantamıza alarak bir çok yeri sizin için keşfe koyulduk . Umarız sizler de benzer hislerle sayfalarımızda gezinirsiniz.

Gezgin bu ay ilginç konular hazırladı. Nijer bunların en başında yer alıyor. Afrika hakkında söylenecek sözler bitmez, mavi kürenin kara derili insanları güleç yüzleriyle Gezgin’in sayfalarında sizleri bekliyor.

gezgin-dergi-10-sayi-kapak-nijer
Dünya’nın bir ucunda masumiyete dokunmak -Nijer

Türkiye hafızasını oluşturan meşhur insanların ellerinde profesyonel fotoğraf makineleri ile çektirdikleri fotoğraflardan oluşan dosya bu sayının belki de en ilginç konusu. Yıllarca objektiflerin karşısında duran bu güzel insanların, fotoğraf makinesinin arkasındaki halleri de görülmeğe değer. Kimi makineyi kucağında çocuğunu sever gibi, kimi boynunda bir madalya taşır gibi tutuyor. Kendi hayatlarını, hayat karşısında duruşlarını bizimle paylaştıkları bu fotoğraflara bakarak öğreneceğimiz çok şey olacak.

Türkiyenin en güzel kıyılarından Göcek’i dolaştık bu sayımızda. Dünyanın haklı ilgisini üzerinde toplayan Göcek’te görülmesi, yaşanması gerekenlerin çağrısına kulak verin. Gezgin elinizden tutup bu narin kıyı’mızı dolaştırmak istiyor. Size sadece elinizi uzatmak kalıyor..

Kuala Lumpur’un orkide bahçesi, Edirne’nin son süpürge ustaları, güzel atlar ülkesinin yeni ve modern atları jeeplerin Ihlara vadisi safarisi, sezonun ‘bay zehiri’ bu ayın diğer bazı konu başlıkları. ‘Her yola çıkışımızda siz varsınız, her dönüşümüz de sizin için. Biz bu ay da burdayız efendim, her daim bekleriz.’

GEZGİN ÖNSÖZ – Bu yazı 2007 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 10. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir