Salı , 27 Şubat 2024

Gezgin Özsözler : 1. Sayı

Uzun soluklu bir yolculuğun bu ilk adımında birlikte olduğumuz için çok mutluyuz. Her sayı yepyeni bir gezi evrenine açılan yeni bir pencere olacak. Dünyada görecek daha çok yer, bakılacak milyarlarca yüz, koklanacak sayısız çiçek, yaşanacak daha çok macera var. Bunları sizinle birlikte yapacak olma düşüncesi heyecan veriyor doğrusu.

Detayların gücünü, ayrıntılar içinde saklı güzellikleri paylaşacağız. Eskimo dilinde kar yağışlarının farklarını tarif etmek için kullanılan yirmiden fazla sözcük ve bu yağan karın beyaz olan rengini tarif için de otuzu geçkin kelime kullanılır. Bir eskimo’nun kara verdiği değer gibi hayata ve dünyaya değer vereceğiz. Paylaşımımızın merkezinde böyle bir bakış var. Hararetli bir merak ve ilgiyle dünyayı dolaşacağız hep birlikte.

Yolculuğumuzun bu ilk adımında dünya tarihinin en görkemli yapılarından efsaneler ve hurafeler arkasında saklı duran Ayasofya’nın varoluş hikayesini usta yazar Cahit Irmak’ın kaleminden paylaştık.

Ülkemizin genç yeteneklerinden Mehmet Demirci;  ismi “güzel atlar ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’yı ve yörenin üzüm bağlarını fotoğrafladı. Üzümün bir meyve olmaktan çok bir yaşam biçimi olduğu bölgede, insanların alınteri ve mutlulukla yoğrulmuş hayatlarına baktı.

Dergimizin misyonuna, adına çok uygun bir hayat süren ünlü seyyah İbn Battuta seyahatnamesini türkçemize kazandıran Said Aykut’un kaleminden ve usta fotoğrafçılarımızın objektifinden İbn Battuta’nın yolculuğunun izini sürdük. Anadolu’ya uğradığında daha çiçeği burnunda bir beylik olan Osmanoğullarının gelecekte kuracakları medeniyetin ilk adımlarında neler yaptıklarına dair onun kaleminden öğrenecek çok şey var.

gezgindergi-1.sayi-onsozler

Doğumunun 800. yılı münasebetiyle 2007 yılı Mevlana yılı ilan edildi. Bu yılı ülkemizin ve değerlerimizin tanıtımı anlamında çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Biz bu tanışma sayımızda Mevlana ve öğretisi hakkında iki güzel yazı hazırladık. Etkileyici fotoğraflarla Mevlana dosyalarını beğeneceğinizi umuyoruz.

Usta fotoğarafçı Süha Derbent’in tecrübelerinden istifade ederek Afrika’da tadına doyulmaz bir safari yapmanın yolları Gezgin’in sayfları arasında yer alan özel dosyalardan biri.

Doğu ile batı arasında gerçekten bir köprü olan Bosna’nın köprülerinin hikayesini, genç gezginlerimizden Çağatay Şahin’in dünya izlenimlerini, dünyada ismi Ayasofya olan diğer yapıların kısa hikayelerini ve elbette daha fazlasını Gezgin’in sayfalarında bulacaksınız.

Gezgin’in ilk durağına hoşgeldiniz. Güzel, güneşli günler diliyoruz..

Gezgin Özsözler : 1. Sayı  – Bu yazı 2007 yılının Şubat ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 1. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir