Perşembe , 30 Kasım 2023

Gezgin Özsözler : 91. Sayı

Pencereden tepeler görünüyordu bulutlar ve birtakım kuşlarla devinen tepeler – Edip Cansever

Yazı: Halit Ömer Camcı – Fotoğraf: Süleyman Gündüz

Eylül, bir roman, bir mevsim adı. Kızlarına bu ismi koyan ebeveynler var. Eylül. Bir Karadenizli için yağmurun, koyu bulutların, sarı yaprakların mevsimi. Çocuklarını okutmaya başka şehirlere gönderen anne babalar için ayrılık vakti. İstenmeyen, gelmesin denilen ay. Gelmesin. Gelmesin. Ama gelir. O beklenen saat, o zaman aralığı sanki koşarak o ana ulaşır.

Mevsimler nedir ki? Zamanlar nedir? Üzerimizde uçuşan kuş sürüleri gibi. Tanpınar fısıltıyla söylüyor; ‘Günler gelip geçmedeler, kuşlar gibi uçmadalar… ‘

Gelsin diye beklediğimiz zamanlar vardır, gelir ve giderler. Onu beklerken aslında yaşadığımız her an’ın büyük bir değer taşıdığını unuturuz. Gelecek olan zaten gelecektir. Ara vakitleri, akıp giden saatleri tutmak, onları aynı heyecanlı, aynı yaşanılası hayatlarla doldurmak hakkımızın farkında olmayışımız büyük bir kayıp.

Uzun ömürlü ama az yaşamak. Bazı isimlerin hayatlarını okuduğumuzda bir insan ömründe bu kadar şey nasıl yapılmış diyoruz. Milyarlarca insanın ve belki daha fazlasınınsa esamisi okunmaz, adı anılmaz durumda. Yaşamış ölmüş gitmişler. Bir mezar taşı ile de olsa haklarında tek satır yazacak şey olmamış. Ne acı.

Hayat, her ne yapacaksak yapabileceğimiz tek zaman aralığımız. Bütün sermayemiz. Dünya, ibretlerle, derslerle dolu büyük bir kitap. Sermayemizi, bu büyük kitabı okumadan harcamayalım.

Eylül, bir mevsim adı olmaktan çıkıp, hayatı yeniden okumanın ilk ayı olsun. Yolunuz, ufkunuz, zihninizi, açık olsun.

&

Ağustosun 8’inde bir kızım dünyaya geldi. Küçük hanım adına size merhaba demek, babası olarak bu güzel haberi de paylaşmak isterim.

Yaşadığımız şu perişan dünyayı, kızıma ve bütün kızlarımız, oğullarımıza güzel bir ‘bahçe’ olarak bırakma gayreti içinde olmak temennisi ile.

gezgindergi-onsozler-91.sayi (2)

Bu yazı 2014 yılının Eylül ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 91. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir