Pazartesi , 26 Şubat 2024

Haftanın Kitapları

Bu haftaki kitap seçimlerimizi En Çok Satanlar Listesi’nden derledik.

1 – Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı / Enver Aysever
İstanbul’da 1990’larda yaşanan bir aşk hikayesini konu alan kitabın kahramanları Yahudi bir kız ve Müslüman bir genç. Cemal Süreya şiirlerine hayran üniversite öğrencisi erkek kahraman, her sabah otobüs durağında karşılaştığı kıza aşık olur. Bir gün kızı keman kutusuyla gören romanda adı geçmeyen erkek kahraman, arkadaşları ile müzik grubu kurduklarını ve barlarda çaldıklarını söyleyerek kızdan kendilerine eşlik etmelerini ister. Zamanla birbirlerine aşık olan gençler, ailelerinin durumu öğrenmesiyle zorlu bir süreçten geçerler. Ailelerin ayırmak istediği aşıklar, bu zorlu sınavı geçip, kavuşabilecekler midir?
gezgindergi-kitaplik-haftanin-kitaplari (1)

2- Aldatmak / Paulo Coelho
42 dile çevrilen ve 26 ülkede satışa sunulan kitabı “Simyacı” ile benzersiz bir başarıya ulaşan Paulo Coelho’nun son romanı olan Aldatmak, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Her yönüyle mükemmel bir hayatı olan İsviçreli gazeteci Linda’nın hayatını konu alan kitapta, günümüz metropol kadınının hayatından birçok kesit sunuyor.
İsteyebileceği her şeye sahip olan Linda, hayatından mutlu mudur? Monoton hayatından kurtulmak için bir yol aramaktan korkan kadın kahraman, 16 yaşındayken birlikte olduğu eski sevgilisinin karşısına çıkmasıyla, hayatındaki birçok şeyin değişeceğinden habersizdir.

“Yaşamak nedir?” sorusuna cevapları da bulabileceğiniz kitap, kahramanın yaşadığı olaylarla okuyucuyu da oldukça şaşırtacağa benziyor.

gezgindergi-kitaplik-haftanin-kitaplari (2)
3 – Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali
Türk edebiyat dünyasında daha çok hikayeleri ile bilinen Sabahattin Ali’nin üç romanından birisi olan Kürk Mantolu Madonna, konu aldığı sıra dışı aşk hikayesi ile her dönem kitapseverler tarafından büyük ilgi görüyor.

Kitabın kahramanlarından Rasim, işe başladığı kurumda sessiz, kimseyle konuşmayan olarak bilinen baş kahramanlardan Raif Bey ile tanışır. Raif Bey’in gizemli hareketleri Rasim’in dikkatini çeker. Özellikle de Raif Bey’in çekmecesinden çıkarıp, sürekli not aldığı ve okuduğu not defteri. İkili arasında zamanla bir bağ gelişir. Raif Bey, rahatsızlanması sonrasında Rasim’den ofisten not defterini getirmesi ister. Merakına yenik düşüp, defteri okuyan Rasim, Raif Bey ve Kürk Mantolu Madonna’nın sıra dışı aşkına tanık olur. Peki Raif Bey’in bu defteri sır gibi saklamasının sebebi nedir?

gezgindergi-kitaplik-haftanin-kitaplari (3)
4 – Aşkın İstilası – Yol / Metin Hara

Beden-Zihin-Ruh tıbbı uzmanı ve fizyoterapist Metin Hara, üç kitaptan oluşacak Aşkın İstilası serisinin ilk kitabı Yol ile büyük başarı yakaladı.

Algı biçimleri dolayısıyla kendi mutsuz hayatlarını ve hastalıklarını yaratan insanların, iyileşme sürecini kendi başlarına başlatabileceklerini anlatan ve “Yol” gösteren kitap, sizi ruhsal bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanın hayatlarındaki problemleri ve hastalıkları kendi zihinlerinde yarattıklarını ileri süren Hara, aşkın, yeniden doğuşun, değişimin rehberi oluyor ve okuyuculara soruyor;

Benimle beraber bu “YOL”a çıktığında,
Yaşam ilk kez seninle anlam bulacak…
Aşkın İstilası başlıyor… “YOL”a çıkıyoruz!
Hazır mısın?

gezgindergi-kitaplik-haftanin-kitaplari (4)

5 – Yaralı / Kahraman Tazeoğlu

Kahraman Tazeoğlu, Kıyısızlar, Başka, Bambaşka ve Bukre’nin ardından yeni kitabı Yaralı ile sevenleri ile buluştu.

Başkahramanlar Kaan ve sevgilisi Hande, liseyi okudukları İzmir’de başlayan ilişkilerini, üniversite okumak için geldikleri İstanbul’da da devam ettirirler. Mezun olduktan sonra Hande hemen iş bulur ancak Kaan bir süre işsiz kalır. Hande’de ise bazı değişiklikler görülmeye başlanmıştır. Kaan da sonunda iş bulmuştur ve bunu Hande ile paylaşmak için sabırsızlanır. Hande, buluşma sırasında Kaan’ı dinlemeden ayrılma kararını açıklar. Terk edilen Kaan, intihara teşebbüs eder ama Hande bu süreçte Kaan’ın yanında olmaz. Hayatına yeni birisini almaya çalıştığında bileğindeki intihar yarasının kanaması , hem Kaan’ı hem de hayatına giren kadınları korkutmaya başlar.

Hande ile ayrılık yıldönümleri için facebook’ta “Bazı yaralar sardıkça kanar” cümlesini yazar. Lanvin adında bir kadın bu paylaşıma esprili bir cevap verir; “Tıp dünyasının dramı…” Kaan gibi eski sevgilisini unutamayan, bir nevi “Yaralı” birisi olan Lanvin ile Kaan arasında bir ilişki başlar. Ta ki Kaan’ın yaşadığı bir trafik kazası sonrası Hande’nin yeniden ortaya çıkışına kadar…

Haftanın Kitapları

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir