Perşembe , 29 Şubat 2024

Alfa Ailesinin En Yeni Üyesi – Sony a5000

gezgindergi-urun-inceleme-sonya5000-(1)

Aynasız kategorisindeki en yeni fotoğraf makinelerinden biri olan Sony a5000 inceleme konuğumuz oldu.

Her ne kadar ülkemizde yeteri kadar ilgi görmese de (muhtemelen fiyat aralığı yüzünden) aynasız fotoğraf makineleri 2008 yılından beri dünya çapında satılan ürünler.

Hem değiştirilebilir objektif hem de gerçek zamanlı görüntü verebilme özellikleri bulunan bu makineleri birçok marka üretiyor. Bunlardan biri de Sony.

Firmanın Alfa ailesinin en yeni mensubu olan a5000, aynasız cihazların bütün karakteristik özelliklerine sahip. İlk bakışta kompakt bir makineye benzeyen cihaz, öne doğru döndürülebilir 3 inçlik bir ekrana sahip.

20 Megapiksel çözünürlük

Fotoğraf makinesinde 20 Megapiksel çözünürlük sunan APS-C boyutunda bir sensör bulunuyor. Fokal çarpan değeri 1.5 olan bu sensör aynı zamanda 1920×1080 piksel video desteğine sahip. Yukarıda doğru dönebilen 4 inçlik ekran ‘selfie’ tutkunlarına hitap ediyor.

Wi-Fi ve NFC gibi akıllı telefonlarla iletişim kurmaya yarayan özellikleri bulunan fotoğraf makinesi, manuel çekim modlarının yanısıra Panorama gibi modlara da sahip.

gezgindergi-urun-inceleme-sonya5000-(2)

‘Selfi’ciler için tasarlanan ekran

Selfie çılgınlığının fotoğraf makinelerine etkisinin bir uzantısı olan öne doğru döndürülebilen ekranlı bu tip beklentisi olanlar ve kendi fotoğrafını çekmek isteyenler için güzel. Ancak makineyi yukarı tutup arkasına bakarak fotoğraf çekmek istediğinizde bu ekran yüzünden yapamıyorsunuz. Bu da fotoğraf konusunda ciddi olanlar için önemli bir sorun. Bu arada ekran dokunmatik değil. Zaman zaman dokunmatik ekran aradığım oldu.

Wi-Fi ve NFC

Fotoğraf makinesinde kablosuz ağlara bağlanma ve NFC özelliği bulunuyor. Wi-Fi özelliği ile çekilen fotoğraflar cep telefonuna anında aktarılabiliyor. NFC de benzer şekilde kullanılıyor. İşe yarayan güzel bir özellik olmuş. Öte yandan bazı fotoğraf makinelerinde bulunan doğrudan e-posta gönderme gibi bir özelliği yok ürünün. Bu arada uygulama desteği ile Facebook’a doğrudan fotoğraf gönderme özelliğinin bulunduğu da söylemek isterim.

Fotoğraf ve video kalitesi

a5000’in fotoğraf ve video kalitesi ortalamanın üzerinde. Aynasız bir ürün olmasına rağmen videolarda netlik çok hızlı yapılabiliyor. DSLR modellere göre çok hızlı olan netleme işe yarıyor. Video modunda Full HD 1080/60i/24p kayıt yapılabildiğini belirteyim. Bu arada üründe mikrofon girişi bulunmuyor. Aynasız modellere bu tarz bir giriş konmadığından büyük bir sorun değil.

USB şarj

Fotoğraf makinesi microUSB yardımı ile şarj oluyor. Gerekli kablo ve şarj aleti kutusundan çıkıyor. Şarj ve bilgisayar yuvası cep telefonlarıyla aynı olduğu için (benim yaptığım gibi) telefon şarjı ile a5000’i de şarj edebiliyorsunuz.

16-50 mm objektifle beraber satılan üründe bu objektifin kalitesi günü kurtarmak adına yeterli oluyor.  a5000 Sony’nin geliştirdiği E mount kullanan bir ürün. Sony’nin A mount model objektifleri de bulunuyor. Küçük bir dönüştürücü ile A serisi objektifleri bu makine ile de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca E ailesinde de birçok objektif seçeneği bulunuyor.

Fiyat yüksek

a5000’in ABD fiyatı objektifle beraber 499 dolar. Türkiye satış fiyatı ise 1599 TL. Her ne kadar kullandığı sensör giriş seviyesi DSLR modellerle aynı olsa da fiyatının da aynı olması önemli bir handikap. Bu fiyat skalasına çıkıldığında seçenek sayısı çok artıyor. Yurtdışında ise DSLR fiyatları ile aynasız fiyatları arasında biraz fark var. Bu da aynasız cihazların satılmasına sebep oluyor. Sonuç olarak cihaz güzel ama fiyatı farklı bir kategorideki makinelerle aynı olunca sıkıntı oluyor.

Pil ömrü

Fotoğraf makinesinde 1080 mAh bütünleşik pil bulunuyor. Bu pilin CIPA standartlarında ömrü ise 420 kare. Ortalamanın üzerinde olan bu rakam, microUSB şarjın her yerde bulunmasıyla birleşince önemli bir artı oluyor.

Sonuç olarak Sony, aynasız kategorisinde güzel bir cihaz yapmış. APS-C boyutundaki objektif, hızlı netliği, zengin çekim modları, birçok esnekliğe sahip olması a5000’in önemli artıları. Ancak fiyatının yüksek olması tercih noktasında kafaları karıştırabiliyor.

Artı

Video netlik hızı
Wi-Fi ve NFC özelliği
Pil ömrü
microUSB şarj

Eksi

Döndürülebilir ekran herkes için kullanışlı değil
Yüksek fiyat

Teknik özellikler

20.1 Megapiksel çözünürlük
APS-C boyutunda sensör
Bionz X imaj işlemcisi
16000 maksimum ISO
Wi-Fi ve NFC özelliği
180 derece dönebilen 3 inç 460 bin piksel ekran
Dahili flaş
16-50 mm objektif (kit)
SD/SDHC/SDXC/Memory Stick Pro Duo uyumlu bellek yuvası
Saniyede 4 kare seri çekim hızı
microUSB şarj yuvası
KDV dahil 1599 TL (objektif dahil)

Yazı: Özgür Çetin

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir