Perşembe , 30 Kasım 2023

Panasonic’ten Rakipsiz Bir Kamera: HDC HS-900

gezgindergi-panasonic-hdc-hs900 (2)

Yazı: İlker Emon

3MOS Sistemde, 7.59 milyon etkin hareketli piksel (2.53 megapiksel x3) içeren Panasonic HDC HS-900 Full HD 1920×1080 çerçeve boyutuyla birçok vaadini başarıyla yerine getiriyor. Tek sensörlü cihazlara nazaran daha iyi renk kalitesi, ayrıntı ve tonlama sağlayan HDC HS-900 rakiplerine nazaran ışık dengesini daha iyi sağlıyor ve gölgede kalan alanlarla fazla ışık altındaki bölgeleri başarıyla dengeliyor. Aynı zamanda film tadında renk tonlarına en yakın dijital renkleri yine Panasonic sağlıyor ki bağımsız sinemacıların Panasonic tercihinin altında yatan en büyük etkenin bu olduğu kanaatindeyim.

HDC HS-900 elbette profesyonel düzeyde bir keskinlik sağlayamıyor çünkü 28-Mbps oranında veri kaydetme hızına sahip. Ancak yine de rakiplerine nazaran en dengeli ve en sıcak renk tonlarına sahip. 1080/50p kayıt yapabilen HDC HS-900 bu özelliği sayesinde üst düzeyde görüntü kalitesi ve daha canlı görüntüler oluşturuyor.

HYBRID O.I.S. ismi verilen bir teknolojiye sahip olan HDC HS-900 optik/elektrikli görüntü sabitleyici sistemini bence en başarılı şekilde kullanan kameralardan biri. Ancak 12x zum ile yaklaşık 1 dakika kayıt yaptıktan sonra nefes alıp verişimiz elbette titreme oranını artırıyor. Buna rağmen HDC HS-900 son derece başarılı bir sabitleme özelliğine sahip. Aynı zamanda hareketli görüntülerde ve özellikle araçtan yapılan çekimlerde HDC HS-900 rakipsiz diyebilirim. Araçla hareket halindeyken aynı anda zum özelliğinin kullanılmasıyla aksiyon filmlerindekine benzer hareketli görüntüler elde etmek mümkün.

AVCHD formatında kayıt yapabilen HDC HS-900 uygun lens takıldığında 3D görüntüler kaydetme özelliğine de sahipmiş ancak lensim olmadığı için ben bu şansı elde edemedim henüz.

HDC HS-900 3.5-inç yani 8.8cm köşegen uzunluğunda bir LCD ekrana sahip ve bu ekranın bence en başarılı özelliği yoğun ışık altında bile en net görüntüleri vermesi. Bunda elbette  EVF özelliğinin ve ekrandaki 460,800 noktanın payı çok büyük. Güneş tam tepenizdeyken bile gayet net ve keskin görüntüleri izlemek ekranın üzerine ışık gelmemesi için türlü türlü şaklabanlıklar yapmanıza gerek bırakmayacak.

35 mm ila 420 mm lens aralığına sahip kameranın bir diğer önemli özelliği en geniş açıda 1.5 en dar açıda ise 2.8 diyaframa sahip olması ki giriş seviyesinde kit lensle gelen birçok fotoğraf makinası bile bu özelliğe sahip değil. Ancak bu kameranın düşük ışık ortamlarında çok iyi sonuçlar verdiği anlamına gelmiyor çünkü sensörü küçük. O yüzden örneğin küçük bir odada eğer 100 Watt gücünde bir ampülle çekim yapıyorsanız görüntülerde kumlanma adı verilen etkiler ortaya çıkabilir.

Beyaz ayarı için birçok modu bulunan kameranın otomatik modu da oldukça başarılı. Ancak yine de menüden seçerek ayarlamanızda fayda var zira aynı ışık değerlerine sahip ortamlarda bile sadece ölçek değiştirmekle bile beyaz ayarı değişebiliyor.

14.2 megapiksel fotoğraf çekmeyi vaat eden HDC HS-900 bence sınıfta kalıyor ve sadece hard diskte yer fazla yer kaplayan fotoğraflar üretiyor. Çünkü ortaya çıkan sonuç ne renkler ne de keskinlik açısından asla 14.2 megapiksel çözünürlüğe sahip bir fotoğraf olmuyor.

5.1 Surround dahili mikrofona sahip olan kamera ortam seslerini gayet iyi kaydediyor. Aynı zamanda zum özelliği de olan mikrofon çok başarılı sonuçlar vermese de idare eder.

HDMI, kulaklık, mikrofon ve AV multi girişi bulanan HDC HS-900 USB 2.0 veri aktarma hızını destekleyen bir arayüze de sahip.

gezgindergi-panasonic-hdc-hs900 (1)EKSİLERİ

Bataryası sadece 1 saat 15 dakika süreli bir kayıt imkanı tanıyor. O yüzden mutlaka ekstra bataryanız olmalı. Kayıt esnasında LCD ekrandan herhangi bir ayarı değiştirmek açıkçası pek pratik değil.  O yüzden iA özelliğini etkin kullanmanızı ve önceliğinizi iyi belirleyip ona göre atama yapmanızı öneririm.

ARTILARI

220 GB dahili hard diske sahip kamera ilave bir kayıt ortamına bence ihtiyaç duymuyor. Ama isterseniz SD/SDHC, SDXC kartları da kullanabilirsiniz. Elle kontrol yapabilmek için lensin etrafında bir halkaya sahip olan kameranın en güzel yanı da iA özelliği. Bu özellik sayesinde netleme, diyafram, zum ve shutter gibi ayarlardan dilediğiniz bir tanesini halkayla kontrol edebilirsiniz ki bu özelliği ile HDC HS-900 profesyonelliğe göz kırpıyor.

Rakiplerine nazaran fiyat avantajıyla da öne çıkan kameranın Amerika fiyatı 749 USD.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir