Pazar , 14 Nisan 2024

Heybeliada Öyküleri

Adalı Yayınları, Nejat Gülen’in daha önce kaleme aldığı ve çeşitli kitaplarında yer verdiği Heybeliada yazılarını, 166 sayfalık “Heybeliada Öyküleri” isimli bir kitapta bir araya getirdi.

İstanbul’un hemen yanıbaşındaki dünyanın “dün”üne keyifli bir yolculuk yapmak isteyenler kitabın sayfalarını karıştırırken, kâh Aşıklar Yolu’nda yanyana duran Müslüman ve Rum Ortodoks Mezarlıkları’nı ziyaret ediyor, kâh Ada’nın geçmişine sinmiş çam kokusunu ciğerlerine dolduruyor. Okurlar bazen Ekmekçi Petro’nun eşek üstünde “İpsomi, ipsomi!” diye bağırarak sattığı ekmeklerin kokusunu duyumsuyor, bazen büyüdüklerini ispatlamak için Berber Dimitro’yu bırakıp büyük bir heyecanla Yani Zurnacaki’nin berber koltuğuna oturan yeni yetme gençlerin kalp atışlarına tanıklık ediyor.

Yazar Nejat Gülen, Adalı Yayınları tarafından yayımlanan “Heybeliada Öyküleri” kitabının önsözünde kitabı yazma gerekçesini şöyle özetliyor: “Benim Ada ile ilgili anı ve öyküleri yazmamdaki esas amacım Ada tutkumu, Ada aşkımı tatmin etmekten ibarettir. Bu yeni kitap da yine Adalar’a ve Adalılara olan kardeşçe sevgi ve saygılarımı yinelememe vesile olacaktır.”

Doğan Hızlan ise yazarın kültür hayatımızdaki önemini, “Her Ada’nın bir uzmanı olsa ne iyi olurdu. İnanır mısınız, Nejat Gülen olmasa Heybeliada’ya böylesine yoğun bir sevgi gösterilmezdi,” cümleleriyle özetliyor.

 

gezgindergi_kitaplik_heybeliada_oykuleri

 

Heybeliada Öyküleri – Bu yazı 2007 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 7. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir