Pazartesi , 26 Şubat 2024

Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel Müzeler ve Baksı Müzesi

(23 – 26 Temmuz 2015, BAKSI MÜZESİ)

Bir müze, bir bölgeyi nasıl değiştirir?

Temmuz ayında Baksı Müzesi’nde gerçekleşecek ICOM Uluslararası Müzecilik Workshop’ı için geri sayım başladı. Dünyanın en saygın müze temsilcileri, Baksı’da “Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel müzeler”i konuşmaya hazırlanıyor…

Avrupa Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Avrupa Konseyi 2014 Yılın Müzesi Ödülü”nün sahibi Baksı Müzesi, kuruluşunun 10. yılında “Uluslararası Müzecilik Workshop”ına ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi) ve Baksı Müzesi işbirliğiyle düzenlenen workshop, 23-26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Baksı Müzesi’nde gerçekleştirilecek. “Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel Müzeler” ana başlığıyla hazırlanan workshopa uluslararası alanda 20 üye katılacak. Ayrıca 50 dolayında yerli müze temsilcisi de bu özel etkinlikte yer alacak. Ana fikri, “müzelerin bulundukları ortama sağladıkları sosyo-kültürel ve ekonomik katkılar” olan workshopta öne çıkan başlıklar şunlar:

– Bölgesel müzelerin yaşayan kültür ve bölgeyle kurabilecekleri bağlantılar,
– Somut ve somut olmayan kültürel değerler ve müze bağlamı,
– Bölgesel müzelerin yörelerindeki potansiyeli üretime yönlendirmede katkıları,
– Bölgesel müzeler ve üretim/istihdam ilişkisi.

Baksi Muzesi panaroma Murat Yesilyurt

Ulaşım sponsorluğunu TURSAB’ın üstlendiği workshopın kapsamlı bir kitabı, İngilizce ve Türkçe olarak iki ayrı baskıyla yayımlanacak. Son yıllarda dünya ölçeğinde ilgi uyandıran bölgesel müzeler, ekonominin yeni dinamiği olarak dikkat çekiyor. Kültür turizminin en önemli öznelerinden biri olan bölgesel müzeler, bulundukları ortama sosyo-kültürel katkılar sağlamanın yanı sıra üretim ve istihdama dayalı bir ekonomik değer yaratarak kalkınmada da rol oynuyor.

BAKSI MÜZESİ

Bayraktar Köyü, Çayırlar Mevkii, No. 1 – Bayburt / Türkiye
Tel: 0458 247 34 38 – 0531 662 62 44  /  baksi@baksi.org / info@baksi.org

Kemal Tufan Denizalti ON sergisi

BAKSI MÜZESİ HAKKINDA

Baksı Müzesi, Bayburt’un 45 km. dışında, eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar Köyü’nün Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepesinde yükseliyor. Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlenen bu sıra dışı müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yer vererek özgün bir sanat anlayışını ortaya koyuyor, bir anlamda sanatı yaşamla buluşturuyor. Mimarisi ve içeriği ile fark yaratan müze, yeni bir kültürel etkileşim merkezi yaratmayı hedefliyor. Baksı Müzesi ayrıca Türkiye’nin en yoğun göç veren şehirlerinden biri olan Bayburt’ta, sanat aracılığıyla üretim ve istihdam yaratarak bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı misyon ediniyor. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konuk evi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Avrupa Konseyi 2014 Yılın Müzesi Ödülü’nün sahibi.

ON Baris

ICOM HAKKINDA

1946 yılında kurulan Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM; kâr amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil teşkilattır. Dünyadaki mevcut ve gelecekte var olacak somut ve soyut, tabii ve kültürel mirasın muhafazasını, sürdürülmesini ve topluma aktarılmasını kendine hedef edinen müzeler ve müze çalışanlarından oluşur.

ICOM - Baksi Workshop afis

www.baksi.org

facebook.com/baksikultursanatvakfi
instagram.com/baksimuseum
twitter.com/BaksiMuzesi

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir