Perşembe , 28 Eylül 2023

Kitaptan Hediye Olur mu?

Önümde uzanan kuyruğa bakıyorum. Bunca yıldır yurt dışında yaşıyor olmama, bu tür manzaraları sıkça görmeme rağmen yine de hayret ediyorum. Bir yandan sıramın gelmesini bekliyorum, öte yandan beklerken düşünüyorum. Düşündükçe farklı duygular arasında gidip geliyorum. Biraz mutlu oluyorum, az sonra da üzülüyorum.

Bir kitapçıdayım. ABD de, Kaliforniya eyaletinde, Orange County nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisinde, ABD nin dört bir yanında faaliyet gösteren yüzlerce Barnes And Noble mağazasından birindeyim. Günümüz Hristiyan dünyasının en önemli bayram günü olan Christmas’dan bir kaç gün öncesi.. Her yılın Aralık ayının 25 ı Christmas. Hemen herkes birbirine hediye alıyor. Christmas’ı önemsemeyenler yeni yıl için hediye alıyor. ABD’de hediyelik eşya alışverişlerinin % 80’i yılın son iki ayında gerçekleşiyor. Ve bulunduğum kitapçı gibi bütün kitapçılarda, hediye olarak kitabı seçmiş insanların oluşturduğu kuyruklar uzanıyor.

Bayramlarda biz de hediyeleşiriz. Acaba kaç kişi, toplumun binde bilmem kaçı bayram vesilesi ile birbirine kitap hediye almayı düşünür? Yaşgünlerinde arkadaşına hediye almak için benden fikir isteyenlere ‘kitap nasıl olur?’ dediğimde aldığım cevabı düşünüyorum: ‘çok klasik kaçmaz mı?’. Bir yandan kitap alırken sırada beklemek hoşuma gidiyor, okuyan insanlarla aynı ortamda bulunma fikri bile huzur veriyor. Diğer yandan kendi ülkemi, insanımı düşününce de hüzün basıyor. Kitapçı dediğimde (şayet daha önceden bilginiz yoksa) tek katlı, orta büyüklükte bir kitabevi falan düşünmeyin. Hemen hepsi iki veya daha fazla katlı, büyükçe bir alana sahip, içinde veya yanında starbucks ya da benzeri bir kahveci de olan devasa mağazalar.. İstediğiniz kitabı yerinden alıp sizin için aralara konmuş olan koltuklara oturarak istediğiniz kadar okuyabilir, sonra da almadan gidebilirsiniz. Çoğu zaman ya yer olmadığından veya gerçekten öylesi hoşlarına gittiği için koltuk yerine yerlere oturmuş, kitap inceleyen gençler görürsünüz. Aradığınız kitap yoksa aynı mağazanın yakındaki bir başka şubesinde olup olmadğını kontrol ettirebilirsiniz. Beklemeye tahammülünüz varsa sipariş verebilir, en yakın zamanda sizin için getirmeleri için istekte de bulunabilirsiniz. Barnes&Noble kitapevi zincirinin 2009 Mayıs ayı itibarı ile mağaza sayısı 777. Her biri yukarıda şeklini, şemailini verdiğim gibi büyük mağazalar. İkinci büyük kitapçı zinciri olan Borders’in ABD içindeki mağaza sayısı 517. Borders kendi ismindeki mağazalar dışında Waldenbooks, Borders Express gibi farklı isimlerdeki kitabevlerine de sahip. Havalanları ve outletlerdekilerle bu grubun sayısı da 466 oluyor. Orta-batı ile güneydoğu taraflarında yaygın bir başka zincir olan Books-A-Million da 200 mağazaya sahip. Saydığımız en büyük üç kitapçı zinciri dışında irili ufaklı daha bir çok kitabevi var. İkinci el kitap ta satan Half Price Books (Yarı Fiyatına Kitaplar)’un 15 eyalette 100‘ü aşkın mağazası var. En çok kitap ise hiç kuşkusuz online olarak Amazon.com da satılıyor. Böyle yazılarda adet olduğu üzere ülkemizin benzer istatistiki bilgilerini verip ‘görün halimizi’ demek istemiyorum. Para verip gezi-kültür dergisi alabilen okuyucunun iyi bir kitap okuyucusu olduğuna olan inancım yüksek. Dolayısı ile de sizler; ülkemizin bu konudaki halini benden iyi bilirsiniz.

Ben bu düşünceler arasında gidip gelirken ‘Next’ diye seslenen kasadaki görevlinin sesi kendime gelmeme sebep oluyor. ‘Eğitim şart, okumak önemli’ diyorum.

Kitaptan Hediye Olur mu? | Yazı : Kemal Cem Fotoğraflar: Halit Ömer Camcı

Bu yazı, Gezgin dergisinin 2010 yılının Ocak sayısında yayımlanmıştır.

Yazar : KEMAL CEM

Gezginin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir