Cumartesi , 30 Eylül 2023

Madem Uçuyoruz, Milimizi Unutmayalim!

“Laptopumu açıp bulunduğum herhangi bir noktadan internete bağlanmamı sağlayan wireless modemimi  USB girişinden bağladım. Bir dakikaya kalmadan internete bağlanmış ve havayolu şirketimin web sitesini açmıştım. Bir hafta önce aldığım içhatlar biletimin check-in işlemini hızlıca yaptım. Bu arada “upgrade” isteğimin gerçekleştiğini ve yeni koltuk numaramın confirme edidiğini öğrendim. Hoşuma giden bu durum karşısında tebessüm etmeden duramadım; Bussiness Classta uçacaktım. Uzun bir uçuşu geniş ve rahat koltuklarda uçmak diğer bir çok avantajına göre işin en önemli kısmıydı benim için.

Uçuş günü geldiğinde havaalanının yolunu tuttum. Terminale vardığımda gördüğüm kalabalık ve uzun güvenlik kuyruğu bir an için “geç kalıcam” telaşlanmasına yol açsa da elimdeki imkanların aklıma gelmesi ile sustum. Online olarak check-in yapmıştım, bagaja verilecek eşyam da yoktu. Zaten olsa idi uçuştan en azından 45 dakika öncesinde getirmem gerekiyordu.

Hemen boarding pass’imi ve kimliğimi çıkardım. Uzun kuyruğa aldırmadan hemen yan taraftaki çok daha kısa olan first class, medallion members yazan sıraya geçtim. Sıram geldiğinde güvenlik aramasını tamamladım ve diğer kuyruktakilere göre çok daha hızlı şekilde işlemi tamamladım.

Uçağa bineceğim kapının önünde beklemeye başladım. Birazdan uçağa yolcu alımı başladı ve ben yine bekleyen bir çok kişinin önünde ilk sıralarda uçağa bindim. Koltuğuma geçerken hostes gelip çeketimi asabileceğini söyledi, arkasından da uçuşa geçmeden önce bir şey içip içmeyeceğimi sordu.

Biraz fazla uçan herkesin bu veya benzeri sahneleri yaşaması işten bile değil. Havayollarının ve diğer seyahat şirketlerinin tanıdığı imkanlar sonucunda gerek örnekleri seçtiğim ABD’de gerekse ülkemizde seyhatatlerinizi daha konforlu ve emin hale getirebilirsiniz. Mil programları havayolu şirketine, sektördeki hareketliliğe ve rekabete göre zaman zaman değişen avantajlar sağlarlar.

Unutulmaması gereken ilk nokta hangi havayolu şirketi ile uçuyorsanız  o şirketin “mil programına” üye olmaktır. “Bu şirketle ilk defa uçuyorum ve sanırım bir daha da uçmam” gibi günümüzde pek de mantıksız kaçan bir düşünce ile mil programına kaydolmamak hatadır. Havayolu şirketlerinin kendi aralarında kurdukları gruplar sayesinde bir şirketteki uçuşunuzu başka bir şirketin mil programı üzerinden değerlendirebilirsiniz.  Örneğin THY’nin üye olduğu Star Alliance şirketlerinden herhangi biri ile uçsanız o uçuşun milini THY hesabınıza kaydettirebilirsiniz. Bir kere üye olduktan sonra her uçuşunuzu kaydettirmek, kazara unutmuşsanız sonradan eklenmesini sağlamak dikkat edilmesi gereken ikinci nokta olmaktadır. Online bilet alırken çok büyük bir ihtimalle uçuşunuz otomatikman kaydedilmektedir. Ayrıca havayolu şirketlerinin mil programı ile igili verdiği bilgiler yardımı ile programdan nasıl istifade edebileceğinizi de öğrenmek gerekir.

Hemen bütün havayolu şirketleri uçtuğunuz mil mesafesine göre puanlandırma yaparken daha farklı metodlar da vardır. ABD’deki Jetblue havayolları uçtuğunuz mesafeye göre 2 den 12’ye kadar puanlar vermektedir. 100 puanı bulan da bedava uçuş hakkı kazanır. Southwest Airlines ise her uçuşa 1 pun vermekte, 16 puana ulaşana da bir adet iç hatlar bedava bileti temin etmektedir. Adeta 8 kere gidiş-dönüş bileti alana 9.’su bedavaya gelmektedir.

Fazla uçarak bir yandan bedava bilet hakkı kazanırken bir yandan da uçtuğunuz şirketin ayrıcalıklı yolcusu statüsü kazanmaya başlarsınız.  Son bir veya bir kaç yıl içerisindeki kazandığınız mil puanına göre üyelik statünüzde ilerleme olur. THY’de classic plus, elie ve elit plus sınıfları, Delta Airlines da Silver, Gold ve Platintum sınıfları ilk akla gelen örneklerdir.

Üyelik statümüzün bir üst sınıfa geçmesi ile kazanacağınız en büyük avantajlardan birisi security kuyruklarını atlamak oluyor. Fazla bagaj hakkı, son dakika rezervasyona imkan sağlanması gibi ek avantajar da söz konusu olabilmektedir.

ABD’de birçok şirket bir ikram olarak upgrade hakkı da sağlamaktadır. Biletinizi economy classta alsanız bile şayet uçuşta yer varsa sizi first class tarafına alabilirler. Özellikle yazımın başında anlattığım türden uzun uçuşlarda bunun getirdiği kolaylık ve rahatlığı tahmin edemezsiniz.

Araba kiralamadan otel rezervasyonuna bir çok alanda millerinize ekleme yapma imkanına da sahip oluyorsunuz.  Nelerden mil kazanabileceğinizi de üye olduğunuz mil programına ait katalogları inceleyerek öğrenebilirsiniz

Madem uçuyoruz, madem para kazandırıyoruz birilerine, biz de elimizdeki avantajları bilelim, millerimizi toplayıp, varsa alacağımızı unutmayalım.  Sonsöz.

Madem Uçuyoruz, Milimizi Unutmayalım! | Yazı: Kemal Cem   Fotoğraf: Halit Ömer Camcı

Bu yazı, Gezgin dergisinin 2008 yılının Eylül sayısında yayımlanmıştır.

Yazar : KEMAL CEM

Gezginin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir