Pazartesi , 26 Şubat 2024

Nereye Gidilir / Abant

Yazı: Nurya Çakır  Fotoğraflar: Halit Ömer Camcı

Ülkemizin neredeyse tam ortasında bütün büyük şehirlere yakın konumuyla Abant, her mevsim insanı kendine çeken davetkar tutumu ile bu Ağustos ayında da ziyaretçilerini bekliyor.

Bolu sınırları içinde yer alan Abant Gölü, kente yaklaşık 30 km. uzaklıkta. Abant dağları üzerinde arazi kaymaları ile oluşan bu set gölüne E-5 karayolundan ayrılan 20 km’lik asfalt bir yolla ulaşabilirsiniz. Deniz seviyesinden 1328 metre yüksekte yer alan göl, 1.28 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Göl çevresi yılın her mevsiminde etkileyici bir manzaraya sahip.

Kışın karla kaplı ağaçlar içinde donmuş bir göl manzarası görmek isterseniz Abant gölü ilk adresiniz olabilir. Baharda ve yazın yemyeşil bir ormanın içinde mavi bir gökyüzü aynası olarak karşınıza çıkan gölün etrafında ülkemizin en güzel çiçeklerini görebilme imkanı bulabilirsiniz. Sığır kuyruğu, yaban gülü, beyaz ve sarı nilüferler, ada çayları, bazı dikenli çiçekler, yabani nane çiçekleri, bu çiçeklerden sadece bir kaçı. Göl etrafındaki sazlıkta (biraz da şanslı iseniz, sular hafiften çekilmişse) dolaşırken kendinizi bir parfümeride dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Usta kimyagerleri kıskandıracak kokular arasında ilerlerken etraftan hayatınızda ilk kez duyma ihtimalinizin yüksek olduğu kuş sesleri sizi büyüleyecektir. Biraz ormana meraklılarımız yılın belli zamanlarında ceylanlarla da karşılaşabilirler. Gölün etrafında sabah yapacağınız güzel bir yürüyüş güne güzel başlamak için birebir. Ülkemizin havası en temiz yerlerinden olan Abant ciğerlerinize bayram ettirecek bir yer.

Büyük Abant Otel, konaklayabileceğiniz otellerden biri. Otelin arazisi içinde dağ tırmanış parkurları, direk, ipte yürüme gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Göle uzanan ahşap bir yapı üzerinde sabah kahvaltısı ya da öğle yemeği enfes oluyor. Gölde nilüferler içinde yüzen ördeklere bakarak demlenmiş çaylar içmek, büyük şehirlerden hatıra kalan yorgunluklarınızı çabucak üzerinizden atmanızı sağlıyor. Göl kenarında ister yürüyüş yolunda yürüyerek, isterseniz dünya güzeli atlara binerek, isterse faytonlarla bir göl sefası sürebilirsiniz. Göl kenarı ve orman içinde piknik yapmak için oldukça uygun yerler mevcut.

Bolu Abant’a haftasonu günü birlik de gidebilirsiniz. Sabah saat altı sularında yola çıktığınızda yaklaşık saat on gibi Abant’a ulaşabilirsiniz. Abant’ta, uzun yaz günlerinde yaşadığınız yerden uzakta, güzel bir gün geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer hafta sonu orada olacaksanız dönüş trafiğini de dikkate alın derim. Bizden söylemesi.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir