Salı , 27 Şubat 2024

Nereye Gidilir / Bolu Gölcük Köyü

Bolu’nun Gölcük köyü İstanbul, Ankara ve çevre illerden sadece birkaç saat uzaklıkta ve günübirlik gidilecek nadir güzellikte bir yer. Tertemiz bir kış havası almak için ideal. Gölcük Köyüne ismini veren göl tam bir doğa harikası. Kış manzarasıyla birleştiğinde ise, seyrine doyum olmayan bir tablo. Ülkemizde, beyaz ve yeşilin birbirlerine ancak bu kadar yakıştığı nadir yerlerden birisi.

Yazı: Ayşe Saliha Bayrak Fotoğraflar: Mehdi Öztürk

Bazı yerlere yaz, bazı yerlere kış, bazı yerlere de bahar yakışır. Dört mevsimi kendine yakıştıran yerler de vardır. Size her mevsim farklı bir coşkuyla kucak açan, ferahlık veren… İşte tam öyle bir yer Bolu’nun Gölcük köyü.

Köye ismini veren ‘Göl’cük tam bir doğa harikası. Kış manzarasıyla birleştiğinde ise, seyrine doyum olmayan bir tablo. Ülkemizde, beyaz ve yeşilin birbirlerine ancak bu kadar yakışabilir, dedirten yerlerden birisi.

Gölcük’e minyatür Abant Gölü dersek herhalde hata yapmış olmayız. Abant’a göre bilinirliği daha az olduğu için biraz daha sessiz, sakin. Hele soğuk ve her yer karla kaplıyken gittiğinizde yalnızca size ait gibi.

Ankara ve İstanbul’dan günübirlik gidilebilecek mesafede. Bir hafta sonu çoluk-çocuk, eş- dost-akraba toplanıp, tertemiz kış havası almaya kolaylıkla gidilebilir. Tek başınıza gitmeyi pek tavsiye etmiyoruz. Malum yolcunun işi belli olmaz. Hele karda-kışta hiç belli olmaz. Ama kendine güvenen, şöyle bir kafa dinlemeye gitmek isteyenin de yolu açık olsun.

Gölcük Köyüne, Bolu’nun içinden 15 km’lik asfalt yolla çıkılabiliyor. Çıkılabiliyor diyorum, çünkü denizden yüksekliği 1250 metre. Zaten karayollarına ait tabelalar sizi bir şekilde Gölcük Köyü’ne yönlendiriyor. Köyün yolu biraz virajlı ama manzara harikulâde. Sırf o yolu seyretmek için bile Gölcük’e gidilir. Aman zincirlerinizi ve kar lastiklerinizi almayı ihmâl etmeyin. Çok sıkı giyinmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü yüksek olduğundan epeyce soğuk.

Kışın göl donduğundan, çevreyi gezerken, buzun üzerine çıkıp cesaret denemeleri yapanları görüyoruz. Bu konuda çok ama çok dikkatli olunması taraftarıyız.

Gölün donmadığı zamanlarda ise, balık tutmaya meraklı olanlar, avlanmanın yasak olmadığı zamanları araştırıp balık tutabilirler.

Konaklama konusunda köyde çok alternatif yok. Ama Bolu merkeze yakın olması sebebiyle orada konaklamak mümkün. Hatta buraya tatil için gelen birçok kişinin yaptığı gibi, Bolu merkeze gelip, günübirlik gezilerle: Gölcük köyü, Abant Gölü, Sünnet Gölü ve civardaki nice doğal güzellikler görmeye gidilebilir.

Yeme içme konusuna gelince, dünyanın en marifetli aşçılarının çıktığı Bolu’da, kesinlikle aç kalmazsınız. Hatta damak zevkinizi geliştirebileceğiniz birçok seçeneği, bir arada görebilirsiniz.

Kısacası Gölcük Köyü’ne gidilir.

Bolu Gölcük Köyü – Bu yazı 2013 yılının Ocak ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 71. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir