Pazar , 14 Nisan 2024

Nereye Gidilir / Çanakkale

Yazı: İmdat Çekici Fotoğraflar: Zeynep Azize Su

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale öyle geçilip gidilecek bir yer değil, dolu dolu gezilecek bir şehirdir. Endüstriyel turizm hışmına uğramayacak sağlam içeriği olan şehirde, tarihe tanıklık etme fırsatınız var. Özellikle mart ayında bu şehrin manevi havası had safhada olur. Tarih değiştiren bazı savaş hamleleri vardır. Truva Atı taktiği de bunlardan birisidir. Başrolünde Brad Pitt’in oynadığı 2004 yapımı Truva filminde kullanılan Truva Atı bu şehirde sergilenmektedir. Eğer 1 gün gibi kısıtlı bir vaktiniz varsa sabah erken saatte şehri gezmeye başlamalısınız. Özellikle şehitlikleri gezmek gibi bir planla yola çıkanlar mutlaka erken yol almalıdır. Boğazın en dar yeri Kilitbahir köyünden boğazı izleyip 90 küsur yıl evvelini tahayyül etmeye çalışmanız duygularınızı alt üst edecektir. Şehitlikler gezisi esnasında nutkunuzun tutulması işten bile değil. Peki şehirliklerin isimleri nelerdir?

Gelibolu Yarımadası Şehitlikleri;

– Kilitbahir Köyü ve Kalesi – Namazgah Tabyası.Mecidiye Tabyası – Soğanlıdere Şehitliği – Büyük Şehitler Abidesi – Yahya Çavuş Şehitliği – Anzak Koyu ve Arıburnu Yarları -Kırmızı Sırt – Bomba Sırtı – Conkbayırı, Türkiye’nin en batı ucu Gökçeada Çanakkale içindedir.

GÖKÇEADA DA NELER ALINIR NE YENİR?

Dibek Kahvesi – Sakızlı Muhallebi – Frabbe – Zeytinyağlı ev yemekleri yiyebilir, Gökçeada merkezde Bademli Kurabiye , Zeytin Ürünleri , Ada Kekiği  alabilirsiniz. Şehrin içinde Tarihi Çimenlik Kalesi’ni mutlaka görmek gerekir.

ÇANAKKALE DE NELER ALINIR NE YENİR?

Çanakkale’de Balık ve Deniz Ürünleri yiyebilir , Peynir Helvası , Ezine Peyniri alabilirsiniz.Ayrıca Truva çevresinin Domatesi meşhurdur. Bozcaada Neler Yapılabilir?

*Dar sokaklar ve Arnavut kaldırımlar arasında yürürken ,beyaza boyanmış,rengarenk çiceklerle bezenmiş Bozcaada evleri ve sokakları gezmek ayrı bir keyiftir.Rum mahallesi tarafında Meryem Ana Kilisesi ,Türk Mahallesi tarafından ise Tarihi Alay Bey ve Köprülü Mehmet Paşa Camilerini gezebilirsiniz.

ASSOS’TA NELER ALINIR NE YENİR?

Assos’ta balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz.Özellikle Akropole doğru çıkarken yöresel  olarak yapılan ev mantısı , gözleme ve avcı böreği yiyebilirsiniz.Buradan el dokuması halı , kilim , heybe, patik gibi ürünleri , bölgeden toplanan limon kekiğini ve tezgahlarda satılan dibek kahvesini alabilirsiniz. Ayrıca Ayvacık ilçesinin sucuğu meşhurdur.

Bu yazı 2012 yılının Mart ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 61. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir