Pazartesi , 22 Nisan 2024

Nereye Gidilir / Kartepe

Günübirlik kar keyfi, Kartepe

İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlere komşu olma özelliğinden dolayı ülkemizde birçok insanın günübirlik kayak yapmak için tercih ettiği yerlerden biri olan Kartepe İzmit’in güneydoğusunda, Samanlı Dağları silsilesinin 1606 m ile en yüksek noktası. Maşukiye ilçesi sınırları içinde yer alıyor. ‘Her mevsim ayrı güzel’lerimizden. Bir günde şehrinizden yola çıkıp kayak yapıp akşam evinize dönebileceğiniz bir mesafede. Bu yönüyle özellikle İstanbullular için cazibe merkezi. Hem kayak yapmak, hem tabiatla iç içe olmak bu kadar yakın olunca bölge insan akınına uğruyor. Kartepe’de, güzel bir orman sizi karşılıyor.

Fındık, Meşe, Kestane, Çam gibi ağaçların sıklıkla yer aldığı orman aynı zamanda bir temiz hava adası gibi. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlayabiliyorsunuz. Dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar da var. Alabalık restoranlarının sıralandığı küçük dere ve şelalelerin yer aldığı vadi de bir lezzet ülkesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Kartepe’nin en iyi sezonu Ocak ve Mart ayları. Kış aylarında çok yağış alan bir bölgede bulunması nedeniyle kar açısından oldukça şanslı bir bölge. Kayakçıların aradığı kaliteli toz karı yılın 3 ayı Kartepe’de görmek mümkün.

Önerilen Malzemeler: Kış şartlarına uygun giysi ve boğazlı rahat bir ayakkabı, şapka, güneş gözlüğü, küçük sırt çantası, yağmurluk, yedek giysiler ve yedek ayakkabı. İyi, sabırlı, soğuktan rahatsız olmayan yol arkadaşları.

Yazı ve fotoğraflar: Şefkat Çelebi

Nereye Gidilir / Kartepe – Bu yazı, Gezgin dergisinin 2010 yılının Ocak sayısında yayımlanmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir