Salı , 27 Şubat 2024

Nikkor Objektiflerin Sayısı 90 Milyona Ulaştı

Nikon Avrupa değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri için üretilen toplam NIKKOR objektif sayısının Ekim 2014’ün sonunda doksan milyona ulaştığını duyuruyor.

Ek olarak, yalnızca Nikon müşterilerine özel olarak geliştirilen otomatik netleme motoru olan Sessiz Dalga Motoru’na (SWM) sahip NIKKOR objektiflerin üretimi kısa bir süre önce elli milyona ulaştı.

Nikon, 1959’da (o zamanki adıyla Nippon Kogaku K.K.) Nikon F’in yanı sıra Nikon tek lensli refleks fotoğraf makineleri için üretilmiş ilk NIKKOR objektif olan NIKKOR S Auto 5 cm f/2’yi piyasaya sürdü. O günden beri, Nikon, birinci sınıf objektifler üretme konusundaki şöhretini ileri taşımaya devam ederek Nikon 1 kompakt değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi sistemi için üretilenleri de bunlara ekledi.

Nikon’un geride bıraktığı bir başka kilometre taşı da Sessiz Dalga Motoru’na (SWM) sahip elli milyonuncu NIKKOR objektifin üretilmesiydi. “Seyahat eden dalgaları” optikleri netlemek için döngüsel enerjiye dönüştüren Nikon’un Sessiz Dalga Motoru, son derece sessiz ve hassas otomatik netleme olanağı sunar. SWM teknolojisine sahip ilk objektiflerden biri olan Ai AF-S NIKKOR 300mm f/2.8D IF-ED’nin 1996 yılında çıkışından sonraki yalnızca on sekiz yıl içerisinde, SWM’yle donatılan ve çok geniş bir odak uzaklığı yelpazesini kapsayan toplamda 72 objektif hem FX hem de DX biçimli D-SLR fotoğraf makineleri için kullanıma sunuldu.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir