Pazartesi , 26 Şubat 2024

Nikon Coolpix P7000 İnceleme:

Nikon’un bilgili amatör ve profesyoneller için tasarladığı kampakt cihazı P7000 inceleme konuğumuz oluyor. Fotoğraf makineleri gelişen teknoloji yardımı ile özelliklerini artırırken bir yandan da kendi içlerinde yeni kategorilere ayrılmaya başladılar. İleri seviye bilgili amatör ve profesyonellerin ikinci makinesi olma iddiasıyla için üretilen yeni kategoride hemen hemen her markanın ürünü var. Bunlardan biri olan Nikon Coolpix P7000, devasa bir ekran, gelişmiş manuel kontroler, mum ışığında bile fotoğraf çekebilme ve harici mikrofon bağlantı yuvası gibi fonksiyonlara sahip.

Genel olarak baktığımızda karşımızda iri bir ürün var. P7000’in muadillerine göre biraz iri olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca çok fazla buton ve düğmesi bulunuyor. Bu düğmeler ve butonlar biraz kafa karışıklığı oluştursada hedef kitlesi olan bilgili kullanıcılar düşünüldüğünde çok da sorun olmuyor. Cihazda bulunan 3 inçlik devasa ekranın çözünürlüğü de ebadına uygun: 921.000 piksel. Bu da çekilen fotoğrafların tüm detayı ile görüntülenmesini sağlıyor.

10 Megapiksel çözünürlüğü bulunan P7000’de 7X optik zoom bulunuyor ki 35 mm karşılığı 28-200 mm. Objektif açıklığı ise f2.8-5.6. Işık alan bu objektifin kalitesi sonuçlara da olumlu olarak yansıyor. P, S, M, A gibi dijital SLR cihazlarda görmeye alıştığımız modların yanısıra video çekim modu, Scene modları gibi seçenekler kullanıcıya özgürlük sağlıyor. Öte yandan mum ışığı modunda zifiri karanlıkta bile fotoğraf çekiliyor ki çözünürlük 3 Megapiksel oluyor. Alınan sonuçlar ise günü kurtaracak nitelikte

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (3)

Üründe imaj sabitleme özelliği bulunuyor. Ayrıca HD Ready video çekim özelliği de işe yarıyor. Yeri gelmişken belirtelim genelde dijital SLR cihazlarda bulunan harici mikrofon bağlantı yuvası P7000’de mevcut. Bu da yarı profesyonel video çekimlerinde de kullanılabileceği anlamına geliyor. Video çekim modunda aldığımız sonuçlar da yeterli.

P7000’de ön ve arka yüzde IR algılayıcısı bulunuyor. Bu da uzaktan kumanda kullanıldığında hem ön hem da arka yüzden çalışabileceği anlamına geliyor. Ayrıca video modunda kayıt sırasında manuel netlik yapabiliyorsunuz.

İsteyene opsiyonel geniş açı P7000’inde ön yüzde bulunan özel bir tuş yardımıyla merceğin etrafındaki halka çıkarılabiliyor ve buraya opsiyonel olarak satın alınabilen geniş açı dönüştürücüsü takılıyor ki bu da profesyoneleri sevindirecek bir özellik. Yine ön yüze konumlandırılmış (yeri biraz garip olmuş) Fn (Function) tuşuna beli komutları atayabiliyorsunuz.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (8)

Tuş kalabalığı Yukarıda da bahsettiğim gibi P7000’de tuştan geçilmişor. Sadece üst yüzde 3 tane dönen tuş var ki her biri farklı görevlere sahip. Arka ve üst yüzde bulunan diğer tuşlardan bahsetmiyorum bile. Bu durum ilk başta bir sıkıntı oluşturuyor açıkçası. Ancak profesyonel kulanıcı için bu tuşlar menüye girmeden ayarları düzenleme anlamına geldiği için kısa sürede alışkanlık sağlanıyor.

Harici mikrofon yuvası Cihazda genelde dijital SLR modellerde görmeye alıştığımız harici mikrofon yuvası bulunuyor ki özelikle yarı profesyonel video çekimleri için güzel bir özelik. Ya da çektiğiniz videoların biraz daha kaliteli olmasını istiyorsanız harici mikrofon şart olduğundan güzel bir özellik olmuş.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (9)

Yavaş menü Nikon makineleri uzun yılardır test eden biri olarak P7000’in menüsü bana biraz yavaş geldi. Bazı durumlarda tuşlara bastıktan sonra 3-5 saniye bekledikten sonra menüler açılıyor ki sanki internette bağlanıyormuş gibi bir durum oluşuyor. Bu da operasyon hızının yavaş olmasına yol açıyor ki çekimler sırasında can sıkan bir durum oluyor. Umarız ki Nikon yapacağı bir yazılım güncellemesi ile bu sorunu ortadan kaldırır.

Yüksek fiyat P7000’in Türkiye satış fiyatı yaklaşık 1500 TL civarında. Bu fiyat benzerleri için biraz yüksek. Ayrıca bu kadar yüksek bir fiyata çıkıncı insanın gönlü ister istemez dijital SLR modellere kayıyor. Elbette ebat ve fonksiyonlar anlamında aynı şey değil ama fiyat bakımından karşılaştırma yapıldığı bir gerçek. Bu tip fotoğraf makineleri de ne yazık ki fiyat sıkıntısından kurtulamıyor. Seçim biraz kullanıcının tercihlerine bağlı.

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (10)

Son söz Nikon’un P7000 modeli cebinde her yere götürebileceği küçük ama gelişmiş özelliklere sahip fotoğraf maiknesi isteyen profesyonellere yönelik bir cihaz. Ayrıca amatörlerin de birçok ihtiyacını görebilecek bir ürün. Fiyatı biraz yüksek olsa da fonksiyonlarının bunu hak ettiğini düşünüyorum.

Nikon Coolpix P7000

 • 10 Megapiksel çözünürlük
 • CCD sensor
 • ISO 100-6400
 • 28-200 mm (35 mm karşılığı) objektif
 • 720p HD Ready video kayıt özeliği
 • Continuous AF / zoom possible in video mode
 • Harici mikrofon bağlantı yuvası
 • Harici flaş bağlantı yuvası
 • Optik vizör
 • 3 inç 921.000 piksel LCD ekran
 • RAW desteği
 • KDV dahil 1450 TL

Beğendim

 • Çözünürlük ve renk kalitesi
 • Harici mikrofon bağlantısı
 • Yüksek ISO performansı
 • Yüksek çözünürlüklü ekran
 • Profesyonel özelikler

Beğenmedim

 • Yavaş menü
 • Yüksek fiyat

NIKON COOLPIX P7000 İLE ÇEKİLMİŞ ÖRNEK FOTOĞRAFLAR

Yazı ve örnek fotoğraflar: Özgür Çetin

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (12)

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (11)

gezgindergi-inceleme-nikon-coolpixp7000 (1)

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir