Cuma , 22 Eylül 2023

Nokia’nın Phablet’i: Lumia 1520

gezgindergi-inceleme-lumia1520 (1)

Beklentileri dinleyen Nokia, phablet adı verilen devasa ekranlı telefon pazarına Lumia 1520 ile giriş yapıyor.

Konu akıllı telefon olunca Android ve iOS’tan sonra akla gelen ilk işletim sistemi Windows Phone. Microsoft tarafından geliştirilen bu işletim sisteminin en önemli temsilcisi ise Nokia Lumia modelleri. Geçen yıl Microsoft’un Nokia’nın Lumia telefon birimini satın almasıyla bu alandaki yatırımları da arttı.

Nokia’nın Lumia ailesi birçok farklı modelden oluşuyor. Bu ürünler içinde en yenisi ise Lumia 1520. Bu telefon, Phablet adı verilen (İngilizce’de Phone ve Tablet kelimelerinin birleşiminden oluşuyor) ve büyük ekranlı akıllı telefon olarak tanımlayabileceğimiz kategorideki ilk Lumia.

Devasa ekran

Telefonda 6 inçlik Full HD yani 1080×1920 piksel bir ekran bulunuyor. 32 GB dahili hafıza, microSD bellek yuvası, 2 GB RAM, Windows Phone 8 işletim sistemi, 2.20 GHz işlemci, Snapdragon 800 çipset, Adreno 330 GPU, 20 Megapiksel ana, 1.2 Megapiksel ön kamera telefonun genel özellikleri arasında yer alıyor.

Tek elle kullanmak zor

Lumia 1520, 6 inçlik bir ekrana sahip olduğunda tek elle kullanımı mümkün değil. Benzerlerinde olduğu gibi iki elle kullanmanız gerekiyor. Öte yandan Windows Phone işletim sistemi bilgisayar deneyimine benzer bir arayüze sahip. Alışkanlık gerektiren bu deneyim bazılarına biraz karışık gelebilir.

Güçlü donanım

Telefonda güçlü bir donanım yer alıyor. 4 çekirdekli 2.20 GHz hızındaki işlemci telefonu taşımakta zorlanmıyor. Devasa ekranın Full HD ekranın da kullanım zevkini artırdığını söylemek isterim.

Uygulama dünyası

 Konu akıllı telefon olunca akla gelen ilk konu ise uygulama zenginliği. Nokia, Windows Phone işletim sisteminin ekosistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi de birçok temel uygulamaya sahip. Yani Twitter, Foursquare ve benzeri sosyal ağların uygulamaları bulunuyor. Ancak biraz detaya indiğinizde daha az popüler uygulamaların yer almadığını da görüyorsunuz. Microsoft bu konuda her geçen gün daha fazla seçenek sunsa da rakipleri olan Android ve iOS’un epey gerisinde.

Kamera performanslı

Nokia’nın en iyi olduğu konuların başında kamera geliyor. Lumia 1020’de de bu durum değişmiyor. 20 Megapiksel çözünürlüklü kamera ortalamanın üzerinde bir performans sunuyor.

gezgindergi-inceleme-lumia1520 (2)

Yüksek fiyat

Telefon çok güzel olsa da muadillerinde olduğu gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip: Yazıyı kaleme aldığımız tarihte 2199 TL olan telefon adeta bir bilgisayar fiyatına satılıyor.  Dövizdeki artış fiyatları yukarı çekmiş olsa da bir telefon için bu rakamın yüksek olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak performanslı ve devasa ekranlı bir cihaz olan Nokia Lumia 1520, teknolojiyi sonuna kadar kullananlara hitap eden bir ürün.

 

Nokia’nın Phablet’i: Lumia 1520 | Yazı : Özgür Çetin

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir