Perşembe , 29 Şubat 2024

Plaka 74 / Bartın

Yazı: Tuğçe Yılmaz

Fotoğraflar: Halit Ömer Camcı

Karadenizi’n batısında yer alan Bartın, Karadeniz ile komşu ve Kastamonu,Karabük ve Zonguldak illeriyle çevrili olup tarihi, turistik,kültürel ve  ekolojik güzellerin hepsiyle karşılaşabilme imkanına sahip olacağınız illerimizden bir tanesi..

Zamanında Hititlerin, Lidyalıların, Perslerin, Romalıların hakimiyetine giren Bartın önemli bir ticaret şehriymiş .  1991’de ise Zonguldak’tan ayrılarak il olmuştur.

Bartın’da, kıyıdan iç kesimlere geçildikçe görülmeye değer doğal güzellikler ilgi çekmektedir. Dağ-Yayla – Av turizmi açısından yörenin cazibe merkezi  dağ ve yayla havasını solumak, dağ gezileriyle değişik zevkleri tatmak isteyenler için vazgeçilmez yaylalar olan Uluyayla, Ardıç ve Arıt yaylalarıdır. Arıt (Zoni) yaylası, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer almaktadır. Bartın Irmağı, Türkiye’de ulaşım yapılabilen tek ırmaktır. Güzelcehisar kıyılarında bulunan 80 milyon yıllık mazisi olan Lav Sütunları dünyanın ender gelişmiş doğa oluşumlarından biri olup görülmeye değerdir. Ulukaya ve Göl Deresi şelaleleri ise yoğun ilgi çeken yerlerdendir. İçinde pek çok sarkıt ve dikitlerin yer aldığı Gürcüoluk mağarası da görülmesi gereken yerlerdendir.

Bartın’ın, dik ve ormanlık yamaçlarla denize ulaşan 59 km.lik kıyı kesimi, olağanüstü güzellikteki koyları ve renklerle bütünleşen bitki örtüsüyle insanı kendine çeken yerlerindendir. İnkumu, Amasra, Çakra gibi plajları ve koyları pekçok plajı turist akımına uğramaktadır.

Bartın’a gidip de Bartın’ın incisi Amasra’ya gitmemek olmaz.  Fatih Sultan Mehmet’in “Lala, lala!, çeşm-i cihan bu m’ola, Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz. “ diyerek  söz ettiği meşhur yer deniz, kum, güneş, kültür ve ekoturziminin buluştuğu yer olarak bilinen Amasra’dır.

Bartın’da pekçok han,hamam,cami,müze,kale,ören yeri bulunmaktadır. Amasra Fatih Cami, Amasra Küçüktepe Martyriumu, Taşhan, Şehir hamamı,Ebu Derda Türbesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Antik Tiyatro gibi pek çok tarihi mekanı gezebilir, Amasra Müzesi’ni dolaşabilirsiniz.

YAPMADAN DÖNMEYİN

Amasra’da balık ve salata yemeden,

Bozköy ve Çakraz’da denize girmeden,

Doğa yürüyüşlerine katılmadan,

Kuş Kayası Yol Anıtı’nı görmeden,

Güzelcehisar Lav Kayaları’nı görmeden,

İnkumu’nda denize girmeden,

Kumluca’da yaylalara çıkmadan,

Özgün bir Bartın evi görmeden,

Ulus ilçesindeki Ulukaya Şelalesi’ni ve Uluyayla’yı görmeden,

Bartın Çilek Festivali kültür ve turizm etkinliklerini görmeden dönmeyin.

Plaka 74 / Bartın – Bu yazı 2013 yılının Eylül ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 79. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir