Cuma , 8 Aralık 2023

Seagate Backup Plus Slim İnceleme

gezgindergi-inceleme-segate-backup-plus

 

İncelediğimiz ürün 1 TB kapasiteli depolama çözümü Seagate’in Backup Plus Slim. Küçük ve taşınabilir depolama çözümünü sizler için inceliyoruz.

Dijital dünyada saklama ve yedekleme en önemli konulardan biri haline geldi. Çekilen fotoğraflar, kayıt edilen videolar, Office dökümanları ve diğer her türlü dosyamızı bir şekilde saklamamız gerekiyor.

Saklama denince akla ilk gelen çözümlerden biri ise harici USB diskler. Özellikle 2.5 inç (yani dizüstü bilgisayar disk boyutu) sürümleri küçük ve taşınabilir olan bu ürünler, USB 3.0’ın desteğiyle çok hızlı bir şekilde ihtiyaçları karşılayabiliyor.

1 TB kapasite

Bu ürünlerden biri olan Seagate Backup Plus Slim, 1 TB kapasitesi bulunan harici bir USB depolama çözümü. Kutu içeriği çok sade olan üründe cihazın kendisi ve USB 3.0 kablosu dışında bir şey yok.

Cihaz NTFS formatında geliyor. Toplam kullanılabilir kapasitesi ise 976.761 MB. Geri kalan kısım yazılım ve diğer dosyalar tarafından kullanılıyor. Cihazla beraber Seagate Dashboard isimli bir yazılım da geliyor. Yükleme dosyaları USB diskin içinde bulunan bu yazılım otomatik olarak yedekleme hizmeti veriyor.

Yazılımın kullanımı karmaşık değil. Bir kez ayar yaptıktan sonra bilgisayardaki bütün dosyalarınızı yedekleyebiliyorsunuz. İsterseniz hangi dosyaların yedekleneceğini de belirtebiliyorsunuz.

Mobil cihazlar da yedekleniyor

Backup Plus Slim‘i benzer ürünlerinden ayıran en önemli özellik mobil cihazları da yedekleyebiliyor olması. Bunun için Seagate’e kayıt olmanız, mobil cihaza Segate Mobile uygulamasını kurmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından uygulama telefon ya da tablet bilgisayarınızdaki bilgileri de yedeklemeye başlıyor. Faydalı ve kullanışlı bir özellik.

Sosyal ağ yedeklemesi

Ürünün özellikleri bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda sosyal ağ yedeklemesi de yapan Backup Plus Slim, Facebook ve Flickr’daki dosyalarınızı da yedekliyor. Güzel bir özellik.

USB 3.0 hızı

Yüksek hızlı veri aktarımını destekleyen USB 3.0 kullanan üründe yaptığımız denemelerde saniyedeki dosya aktarma hızının yaklaşık olarak 100 MB olduğunu gördük. Tek parça 3.4 GB’lık bir dosyayı USB diske 37 saniyede aktardık.

Fiyat biraz yüksek

Seagate‘in bu modeli benzer ürünlere göre 30-50 TL arası biraz daha yüksek bir fiyata sahip. Bu fiyat farkının gelişmiş özellikleri olan yazılımından kaynaklandığını düşünüyoruz. Yazılımın özellikleri böyle bir fiyat farkını göze alacak kadar iyi. Yine de tercih siz kullanıcıların.

ARTI

  • Mobil cihaz yedeklemesi
  • Gelişmiş özelliklere sahip yazılım

EKSİ

  • Fiyat biraz yüksek

Teknik özellikler

  • 1 TB kapasite
  • 5 inç sabit disk
  • USB 3.0 desteği
  • Sosyal ağ yedekleme
  • Mobil cihaz yedekleme
  • Mavi, Siyah, Kırmızı ve Gümüş renk seçenekleri
  • KDV dahil 229 TL

 

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir