Perşembe , 30 Kasım 2023

Şehir Üniversitesinden İstanbul’un Dijital Arşivi

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin başlattığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, “Kişisel Arşivlerde İstanbul Belleği” projesi kapsamında ünlü araştırmacı, biyografi yazarı ve tarihçi Taha Toros‘un uzun yıllar boyunca biriktirdiği ve özenle koruduğu arşivin bir bölümü, dijital ortama aktarıldı. İçinde 3 bin insan hakkında bilgi ve toplamda 400 bin belgenin yer aldığı arşivin İstanbul ile ilgili 20 bin belgelik bölümü, ücretsiz olarak tüm araştırmacılara ve halka sunuldu. ‘bellek.sehir.edu.tr adresinden ulaşılabilen arşiv kısa sürede büyük ilgi gördü.

istanbul-dijital-arsiv-gezgindergi

Yaşamı boyunca bir İstanbul arşivi oluşturan, 2012 yılında hayatını kaybeden yazar Taha Toros’un koleksiyonunden oluşturulan seçki, dijital ortama taşındı ve İstanbul’la ilgili kişi, kurum ve olaylar üzerinden tasnif edildi. İstanbul’a dair fotoğraf, resim, kupür, mektup, kartpostalın yanı sıra Osmanlıca ve Türkçe kitaplar da yer alıyor.

istanbul-dijital-arsiv-sehir-universitesi

Taha Toros’un arşivi içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ten Osmanlı Padişahları’na, Yahya Kemal’den Nazım Hikmet’e, Orhan Kemal’den Yaşar Kemal’e, Fikret Mualla’dan Bedia Muhavvit’e uzanan birçok sanatçı, siyasetçi ve edebiyatçıya dair biyografi dosyaları yer alıyor.

Yazar : NURYA ÇAKIR

Yazar, hat sanatçısı, Gezgin Dergi editör...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir