Çarşamba , 6 Aralık 2023

Sony Alfa A580 İnceleme

Yarı saydam ayna teknolojisi kullanan Sony’nin orta seviye dijital SLR modeli Alfa A580 inceleme konuğumuz oldu.

Yıllardır takip ettiğim ilginç markalarından biri de Sony. Birçok alanda farklı ürünler üreten firma birçoğunda başarılı ve ilginç cihazlar piyasaya sürebiliyor. Son olarak 2006 yılında Konica-Minolta’dan dijital SLR bölümünü devralan firma, bu tarihten itibaren kompakt modellerden sonra dijital SLR alanında da adını duyurmaya başladı.

Elbette ilk ürünler fazla Konica-Minolta izi taşıyordu. Hatta o dönem incelediğim cihazları pek beğendiğimi de söyleyemem. Ar-ge desteğini arkasına alan Sony, son 2 yıldır edindiği tecrübe ile farklı cihazlar da üretmeye başladı. Alfa olarak adlandırdığı seride yeni modeller piyasaya süren firmanın son yeniliği ise yarı saydam ayna teknolojisi oldu.

Bu teknoloji çok daha hızlı otomatik netlik ve video çekiminde bile anında yapılabilen netlik imkanı sunuyor. Firmanın orta seviyede bir model olarak tanımlanabilecek ürünü A580 de işte bu teknolojiyi kullanan bir fotoğraf makinesi.

Teknik özellikler Sayıları her geçen gün azalan orta seviye dijital SLR bir model var karşımızda. 16.2 Megapiksel çözünürlüğe sahip olan fotoğarf makinesinin operasyon hızı ile saniyede 7 kare. 3 inçlik yukarı aşağı hareket edebilen kısmen döndürülebilir bir ekrana sahip olan A580’de bu ekran piksel sayısı ise 921.000. 15 noktalı netlik sistemine sahip olan fotoğraf makinesi, benzerlerinde bulunmayan Panomara modu ile dikkat çekiyor. Yüz tanıma, harici mikrofon bağlantısı, Full HD video kayıt, hem SD hem de Memory Stick bellek yuvaları cihazın diğer teknik detayları arasında bulunuyor.

Görünüm olarak biraz iri bir ürün olan A580, hem özellikleri hem de tasarımı ile orta seviye bir cihaz olduğuna işaret ediyor. Genelde biraz iri olan orta seviye dijital SLR modellerin karakteristik özelliklerini barındıdan A580, bu iriliğinin karşılığını sunduğu teknik ve teknolojik imkanlarla fazlasıyla veriyor. Cihazda optik vizör bulunuyor ve LCD ekranla aralarındaki geçiş ister manuel istenirse otomatik (vizörün altında kızılötesi alıcı var) sağlanabiliyor. Benzerlerinde çift ekran bulunurken A580’de üst yüzde ekran bulunmuyor. Bunun eksikliği ise hem üst hem de arka yüze serpişlirilmiş tuşlarla kapatılıyor. Ayrıca arka yüzde bulunan Fn tuşu ile birçok ayara hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Sony güzel bir iş çıkarmış ve hızlı menü sistemi ile ikinci LCD ekranın eksikliğini büyük oranda gidermiş.

gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (6)

Çekim özellikleri Yukarıda da belirttiğim gibi gelişmiş özelliklere sahip bir ürün A580. P, S, A ve M modlarının yanısıra SCN (Scene) hazır modları a kullanıcıya birçok esneklik getiriyor. Ayrıca firmanın D-Range adını verdiği HDR özelliği de farklı sonuçlar almanıza yardım ediyor. 12800’e kadar ISO kullanabilen fotoğraf makinesinin CMOS sensörü özellikel az ışıklı ortamlarda çok iyi sonuçlar veriyor.

Ürünün ekranı sağa ya sola değil aşağı doğru belli bir açıya kadar izin verecek şekilde döndürülebiliyor. Genelde bu ürünlerde artık üreticiler sağdan sola doğru açılan ekranlar tercih etse de Sony bu üründe öyle bir yöntem izlememiş. Aşağı doğru hareket ise belli durumlarda kısıtlama sağlıyor. Yine de ekranın hareketli oluşu özellikle zor kadrajlarda işe yarıyor.

Panorama Sony’in NEX ve Alfa serisinin 33 ve 55 modellerinde kullanmaya başladığı Panorama özelliği A580’de de mevcut. Bu modu aktif hael getirdiğinizde cihaz seri halde fotoğraf çekiyor ve fotoğrafçıya sadece makineyi hareket ettirmek kalıyor. Yaptığımız testlerde çok başarılı sonuçlar aldık. A580’in bu özelliği olan tek dijital SLR model olduğunu da belirtelim. Ayrıca isterseniz üç boyutlu panorama da çekebiliyorsunuz ama bence çok gerekli değil. Yine de böyle bir özelliği olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Full HD video A580, 1920×1280 piksel Full HD video kayıt fonksiyonuna sahip. Bütünleşik mikrofonun yanısıra harici mikrofon girişi de bulunan fotoğraf makinesinde video kalitesi diğer Sony ürünlerinde olduğu gibi başarılı. Yarı saydam ayna sayesinde hızlıbir otomatik netlik sistemine sahip olan ürünü profesyonel işlerde bile kullanmak mümkün.

İkili bellek kartı desteği Son 2 yıldır ürünlerinde Memory Stick inadından vazgeçen ve artık SD bellek kartını da kulanmaya başlayan Sony, A580’de her iki türe de yer vermiş. Bence çok gerekli değil ama muhtemelen eski kulanıcıları da düşünerek böyle bir adım atmış. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda çıkacak Sony ürünlerinde Memory Stick bellek yuvası göremeyeceğiz. Mantıklı bir karar bence.

gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (1)

Pil ömrü CIPA standartlarına göre A580’in pil ömrü 1050 kare. Epey yüksek olan bu rakamı yaptığımız testlerde yakalayamadık. Yine de 700-800 kareye kadar bir pil ömrü var. Ayrıca bu rakamın şartlara göre (ekranın kullanılıp kullanılmaması, video kayıt süresi vs gibi) değişeceğini unutmamak lazım.

Objektif Ürünü 18-55 mm standart objektifle test ettik. Diyafram değeri 3.5’ten başlayan bu objektifin amatör kullanım için yeterli olduğunu söylemek mümkün olsa da yarı profesyonel ya da profesyoneller için zayıf kalıyor. DSLR sektörüne hızlı giren Sony’de f2.8 gibi açıklıklara sahip farklı objektif seçenekleri de var. Daha kaliteli objekitf arayanlar onlara yönelebilir. Tabi bu objektiflerin fiyatlarının ucuz olmadığını belirtmekte fayda var.

Eksiklikleri Elbette A580’in de bize göre bazı kusurları var: Çekilen fotoğraf ve videoları izleme modunda fotoğraf ya da video arasında seçim yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde sadece fotoğraf ya da sadece videoları görebiliyorsunuz. Ki bu sorun firmanın diğer modellerinde de var. Ayrıca beyaz ayarı özellikle az ışıklı ortamlarda doğru sonuç vermeyebiliyor. Hakeza benzer durum pozlama sisteminde de mevcut. Testimiz süresince çok az karşılaşmış olsak da zaman zaman pozlamanın yanlış sonuçlar verdiği oldu.

Uzun lafın kısası Sony, A580 ile güzel iş çıkarmış. Sıradışı bazı özelliklere (mesela Panorama modu) sahip olan bu dijital SLR 1800 TL civarındaki fiyat etiketiyle de benzerlerine göre uygun bir maliyetle karşımıza çıkıyor. Eğer fotoğrafçılıkal ciddi anlamda ilgilenmeyi planlıyor ve uygun fiyata orta seviye bir dijital SLR fotoğraf makinesi arıyorsanız Sony’nin A580 modeli uygun bir seçenek olabilir.

Sony Alfa A580 + Sony AF DT 18-55 F3.5-5.6 SAM 16.2 Megapiksel çözünürlük ISO 100-12800 aralığı 15 noktalı netlik sistemi Saniyede 7 kare seri çekim hızı 3 inç 921 bin piksel döndürülebilir LCD ekran Panorama modu 3D panorama modu Harici mikrofon bağlantısı Yüz Tanıma özelliği Hem Memory Stick hem de SD bellek kartı yuvası Ful HD (1080p) video kayıt fonksiyonu KDV dahil 1800 TL (18-55 mm kit objektif ile)

BEĞENDİM Fotoğraf ve video kalitesi Panorama modu Hızlı otomatik netlik sistemi Uygun fiyat

BEĞENMEDİM Fotoğraf/video gösterimi biraz karışık Düşük ışık koşularında beyaz ayarını tutturmak biraz zor

Sony Alfa A580 İLE ÇEKİLMİŞ ÖRNEK FOTOĞRAFLAR

gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (2)
gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (3)
gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (4)
gezgindergi-inceleme-sony-alfa-A580 (5)

Sony Alfa A580 P300 İLE KAYIT EDİLMİŞ ÖRNEK VİDEO

Sony Alfa A580 İnceleme | Yazı: Özgür Çetin, Örnek fotoğraflar: Özgür Çetin / Halit Ömer Camcı

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir