Cuma , 8 Aralık 2023

Uçaklar Hakkında Bilmediğiniz 9 Gerçek

1) Havadayken içeceklerin tadı daha güzel gelir. Çünkü alçak basınç içeceklerin içindeki şekerin daha fazla ortaya çıkmasını sağlar. Bu yüzden daha tatlı gelen domates suyu uçuşlarda en çok tercih edilen içeceklerdir. Havada oluşan bulantıya iyi geldiğinden sodalar da tercih edilir.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (1)

2) Kabin memurlarına ilk görüşte aşık olma oranı, diğer mesleklere göre çok daha fazladır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de uçakta kabin memurlarının hem hemşire hem aşçı hem temizlik görevlisi… Kısaca tüm işlerinizi gören güler yüzlü kişiler olması ve üniformalı olmaları nedeniyle kabin memuruna ilk görüşte aşık olma oranı yüksek.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (2)

3) Hava Yolu şirketlerinin garip tasarruf yöntemleri var. Buna ne güzel örnek, American Airlines, menülerinden bir zeytin çıkararak bir defada 40 bin dolar tasarruf etti.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (3)

4) Bilinenin aksine uçaklarda tenefjüs ettiğiniz hava en temiz havadır. Uçaklarda hastanelerde kullanılan hava filtreleme teknolojisi kullanılır. Tabi ki bu mikrop barındırmadığı anlamına gelmez ama her zaman en temiz hava uçaklardakidir.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (4)

5) Uçuşlardaki kazaların yüzde 90’ından fazlası iniş ve kalkış sırasında olur. Uçuş sırasında kaza olma olasılığı çok nadirdir. İniş ve kalkışlarda bu yüzden insanların yerinde oturması ve kemerlerini takması zorunludur. Can güvenliğinin yanı sıra uçuş öncesi yolcuların ağırlığı hesaplandığından iniş ve kalkışlarda iniş ve kalkışlarda bir kaç yolcunun aynı anda yer değiştirmesi uçağın dengesinde değişimlere yol açabileceğinden yolcuların yerlerine otruması zorunludur. Ama bir eşşek tarafından öldürülme ihtimalinizin, uçak kazası ihtimalidnen çok fazla olduğunu da unutmayın.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (5)

6) Pilotlar sandığınızdan daha fazla uykuya dalarlar. Korkmanıza gerek yok çünkü otomatik pilot devreye girer ya da kontrolü yardımcı pilot devralır. Fakat 2 pilotun da aynı anda uyuya kaldığı çokça rapor edilmiştir.

7) Uçuş kuralları çok sıkıdır. Güvenlik için uçuş kuralları arasında attığınız adımla ilgili bile kural vardır. Ama uçuş esnasında cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir kural yok. Fakat böyle bir kural yok diye yasak olmadığı anlamına gelmez! Tuvalette partnerinizle zaman geçirir ve uçuş memurunun tuvaletten çıkıp yerinize oturmanız gerektiği şeklindeki uyarısını dikkate almazsanız inişte güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmanız kesin.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (6)

8) Pilotların menüleri her zaman yolculardan farklıdır. Yolculardan farklı yiyecekler yerler ve yolcuların yemeklerinden farklı olarak pilotlara özel hazırlanır. Bunun nedeni pilotların uçuş sırasında hasta düşme ihtimalini ortadan kaldırmak.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (7)

8) Türbulans konusu uçaklarda en çok merak edilen konudur. Türbulans sanıldığı gibi uçağın düşmesine neden olmaz fakat türbülans sırasında kemerin bağlı olmaması, şiddetli sarsıntı yüzünden ölümlere neden olabilir. Ayrıca havadaki karbondioksit oranı arttığından türbulanslar her geçen gün daha fazla şiddetleniyor.

gezgindergi-haberler-ucakalr-hakkinda-bilmeni-gereken-9-gercek (8)

Uçaklar Hakkında Bilmediğiniz 9 Gerçek – Jetturktr

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir