Pazartesi , 22 Nisan 2024

Uçan Şefler Dönemi

Bu sayıda size iki ayrı konudan bahsedeceğim. İlki uçak firmaları arasında yaşanan kıyasıya rekabette son savaş alanı haline gelen ünlü şeflerle anlaşma akımı olacak. Yazının ikinci kısmında ise ihtiyaçtan yola çıkan bir yapının şehir turizmine nasıl hizmet edecek esere dönüştüğünü göreceğiz.

Yazı : Hakan Şen

 

Havada rekabet bildiğiniz gibi değil. Havayolu şirketleri hizmet kalitesini arttırarak müşteri porföyünü genişletme derdinde. Benzer uçaklar ile hizmet veren havayolu şirketleri yer hizmetleri, First Class ve Business Class farklarına yemek gibi ilgi çekici alanları da ekliyorlar. (Bu arada ben Pegasus’un sahibi Ali Sabancı gibi düşünüyorum. Yemek veya diğer hizmetler fiyatın önüne geçemiyor.) Hatta bu rekabet öyle derinleşmeye başladı ki ünlü şeflerin yeni adresleri havayolu şirketleri oldu. Gurme menüler ile yolcunun gölüne girmeye çalışan şirket sayısı bir hayli fazla.

6 ay önce 3 Michelin yıldızı bulunan Fransız şef Régis Marcon’u mutfağının başına geçiren Air France’ın öncülük yaptığı akımda peş peşe yeni anlaşmalar imzalandı. Hong Kong’un lüks segmentte hizmet vermeyi son derece başarılı bir şekilde sürdüren havayolu şirketi Cathay Pacific, Mandarin Oriental Hong Kong’dan Uwe Opocensky ve Hyde Park London’dan Dean Yasharian’le anlaştığını duyurdu. Bu iki şefle, fine-dining menü sunmaya başlayan Cathay Pacific bu alanda da rekabete ortak olduğunu gösterdi. Avustralya’nın Qantas Havayolları henüz ünlü bir şefle anlaşmadı ancak uzman kadrosu menüleri 3 ayda bir değiştiriyor. Her bir menünün hazırlığı neredeyse bir yıl sürüyor.

gezgindergi-sen-gezginin-gunlugu-ucansefler2

Qatar Airways ve Singapore Airlines da ünlü şef akımından etkilenen havayolu şirketleri. Her ikisi de gurme damakların iyi tanıdığı isimlerle çalışıyor. Japan Airlines ve Brussel Airlines sundukları mönülerle en ünlü Fransız restaurantlarını aratmıyor. Tabii her işin olduğu gibi havada yemek sunmanın da kendine has püf nokları var. Yemeklerin, zeminde sunulana göre çok daha fazla aromalı, baharatlı ve dayanıklı olması gerekiyor. Business ve First Class yolcularına sunulan bu yemekler, ekonomi sınıfı uçan yolculara verilmiyor.  Thai Airways, ekonomi uçan yolcularına en iyi yemeği sunan havayolu olarak dikkati çekiyor. Türkiye’de ise bu konuda THY’nin açık üstünlüğü mevcut. En iyi yemekleri Türk Havayolları sunuyor. Atlas ve Pegasus ise lezzet konusunda ikincilik yarışında. Pegasus ünlü şef akımına Türkiye’nin son dönemde en çok ismi duyulan şeflerinden Arda Türkmen ile anlaşarak merhaba dedi. Yeni akımları kısa sürede benimseyip uygulamaya alan Pegasus menü konusunda yaratıcı fikirlerle müşterilerine farklı lezzetler sunmaya başladı bile Pegasus sizi uçurmanın dışında her şeyi ekstra olarak kabul ettiği için bu ikramlar ücrete tabi 🙂

Uçan Şefler Dönemi – Bu yazı 2014 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 93. sayısından alınmıştır.

Yazar : HAKAN ŞEN

Şen Gezginin Günlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir