Çarşamba , 28 Şubat 2024

Renkler Üstü Bir Ülke: Uganda

Yazı: Emre Kaya – Fotoğraflar: Ali Ulvi Arıkan

Uganda, belki de çoğumuzun, adı telaffuz edildiğinde neresi orası, hangi kıtada acaba diye düşündüğü ülkelerden birisi. Gözle göremediğimiz Ekvator çizgimizin uğradığı, Doğu Afrika ülkesi. İnsanların yüzlerinden masumiyetin, temizliğin okunabildiği, beyaz insanların Mzungu diye çağrıldığı siyahi ülke.

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (6)

Resmi dili İngilizce, para birimi şilin ve yönetim şekli cumhuriyet. Türkiye’nin yaklaşık olarak dörtte bir yüzölçümüne sahip olan bu ekvator ülkesinde aşırı sıcaklar görülmüyor. Tropikal iklimin bayıltıcı sıcaklarının etkisinden ziyade ılıman bir hava söz konusu. Ülkenin güney kesiminde sıcaklık ortalamaları 13-23 derece, kuzey bölümünde ise 18-30 derece arasında. Düşünülenin aksine kavurucu Afrika sıcakları görülmüyor. Bunun sebebi ülkenin yüksek bir rakıma sahip olması ve büyük bölümünün plato ve yaylalardan oluşması. Rakımın yüksek olmasında, ülkenin doğu (Kenya) ve batı (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) sınırlarına doğru yükselen, yaklaşık yükseklikleri 4000 metre üzerinde olan dağlar en büyük neden. Ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırındaki Ruwenzon Dağı ülkenin en yüksek dağı (5109m).

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (2)

Ülke yüzölçümünün beşte biri göller ve akarsulardan oluşuyor. Ülkenin muhtelif yerlerinde irili ufaklı göller yer alıyor. Bu da ülke içinde balıkçılığın gelişmesine sebep olmuş. Birçok insan bu durumdan faydalanarak, balıkçılık sayesinde geçimini sağlamakta. Göller arasında en büyük olanı ve Nil nehrinin ana kaynağını teşkil eden Viktorya gölü. Viktorya Gölü, güneyde Tanzanya ve doğuda Kenya olmak üzere bu ülkelerin sınırları içerisinde de bulunur. Viktorya Gölü, bu durumu ile üç ülkeye de fayda sağlamakta. Ülkenin ikinci büyük gölü olan Albert gölü ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında.

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (3)

Ortalama insan ömrü süresinin 53 yıl olduğu ülkede, genç nüfus oranı dikkat çekmekte. 14 yaşın altındaki % 48 insan oranı bu durumu açıklar mahiyette. 2001 yılı verilerine dayanarak bir kadına yaklaşık olarak ortalama 7 çocuk düşmekte, bunun yanında ise çocuk ölümlerinin oranı yaklaşık %10. Ülkenin genel nüfus artış hızı ise % 2.6.

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (4)

Şehirlerde yaşayan nüfus oranı % 12 gibi küçük bir rakamı teşkil etmekte. Şehirde yaşayanların yoğunlaştığı yerler: Başkent Kampala (yaklaşık bir milyon nüfusu ile) ve diğer büyük şehirleri olan Jinja, Entebbe, Masaka, Mbale. Halkın büyük çoğunluğu kırsal kesimlerde yaşamakta ve kırsal alanlarda tarıma elverişli toprakların bulunması bir nevi şehirleşmeye engel oluşturmuş. Bu durum ülke ekonomisinin tarıma dayalı olmasını da destekler nitelikte. İhracat verilerine bakacak olursak, ihracatın  % 80’ini kahve ve tütün oluşturmakta, muz yetiştiriciliğinde de Hindistan’dan sonra Dünya’da ikinci sırada yer alıyor. Uganda da yılda kişi başına 250 kilo muz tüketiliyor.

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (5)

Toplam karayolu uzunluğu 28.332 km. olup, bunun sadece 2240 kilometresi asfalt. Bu veri, ülke içi ulaşım ağı kalitesini gösteriyor. Yolların düşük kalitesi, ülke içi hareketliliği ve ticareti zorlaştırmakta. Bunların yanında Kenya’nın liman kenti olan Mombasa ile başkent Kampala arasında bulunan demiryolu da ticaret için farklı bir olanak.

renkler-ustu-ulke-uganda-gezgindergi (7)

İnsanı ve doğası için gidilmeyi hak eden güzel bir bahar ülkesi, Uganda.

Renkler Üstü Bir Ülke: Uganda – Bu yazı, 2008 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 16. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir