Perşembe , 30 Kasım 2023

YKY’den Harry Potter Efsanesi Yeniden

“Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı” ve “Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı” unvanlarını alan ve dünya edebiyat tarihine geçen, satış rakamlarıyla çığır açan Harry Potter efsanesi yoğun ilgi nedeniyle yenileniyor.

Harry Potter’ın Türkiye yayıncısı olan Yapı Kredi Yayınları, serinin İngiliz dilindeki yayıncısı ile eşzamanlı olarak tüm kitap kapaklarını değiştiriyor.

2015 sonuna kadar serinin tüm kapaklarını yenileyecek olan Yapı Kredi Yayınları, yeni tasarım kitaplarıyla Harry Potter’ı daha önce hiç okumamış genç okurların ve meraklılarının ilgisini çekecek. Böylece Türkiye’deki her yaştan Harry Potter hayranı da seri ile ilgili yenilikleri takip etmiş olacak.

Harry Potter_1-Felsefe tasi-Gezgindergi
Harry Potter_1-Felsefe tasi / YKY

Serinin kitap kapaklarının değiştirilmesiyle ilgili okurlardan sürekli talep aldıklarını belirten Yapı Kredi Yayınları Pazarlama Müdürü Özgür Akın “Türkiye’deki Harry Potter fanları, yurt dışındaki Harry Potter serisini sıkı bir şekilde takip ediyor. Bu yüzden yeni kitap kapaklarını heyecanla bekliyorlardı. Hatta serinin önceki baskılarına sahip olan okuyucular da yeni kapak tasarımlı kitapları mutlaka edinmek istiyorlar” dedi.

Toplamda yedi kitaptan oluşan serinin yeni kapaklarını Jonny Duddle tasarladı. Dört  illüstratör arasından seçilen Duddle, Karayip Korsanları oyunu için yarattığı bir karakteri Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in farketmesiyle sürece dahil oldu.

Serinin tüm kitaplarını okuyan ve 8 film adaptasyonunu seyreden Duddle, kapakları 3 ayda tamamladı. Bloomsbury Duddle’ı, Harry, Ron ve Hermione’yi Hagrid ile birlikte Hogwarts gölü karşısında betimlediği, karanlık ve gizemli bir çizimden dolayı seçti. Çünkü kapakları tasarlayan 4 illüstratörden sadece Duddle, Harry’i okura dönük, eskisine göre daha cinsiyetsiz bir şekilde betimlemişti. Bu çizim, serinin Harry Potter ve Felsefe Taşı kapağında da kullanıldı.

Harry Potter_6-Melez Prens-Gezgindergi
Harry Potter_6-Melez Prens / YKY

Yazar : NURYA ÇAKIR

Yazar, hat sanatçısı, Gezgin Dergi editör...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir