Pazartesi , 22 Nisan 2024

Yetmişlerden Fotoğraflar Sergisi

Mimarlık ve sanat kuramcısı, akademisyen, yazar Aykut Köksal’ın, 1971-1979 yıllarında çektiği fotoğraflardan oluşan Yetmişlerden Fotoğraflar Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 5 Kasım’da açılacak.

İki yıl önce, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açtığı “Sessizlik ve Işık” adlı fotoğraf sergisinde Osmanlı anıtsal yapılarının mekânlarını ele alan Köksal, bu kez tanıklık ettiği “Yetmişler“e yöneliyor ve 40 yıl sonra çekmecesinden çıkardığı fotoğraflarla, bir dönemin sessiz yanını, ışığını, mekânlarını, yapılarını, insanlarını gösteriyor.

AykutKoksal-Gezgindergi
Sirkeci Garındaki görüntüde ‘Eski Eserlerin Yurt Dışına Çıkarılması Kanunen Yasaktır’ tabelası dikkat çekiyor

Fotoğrafların büyük bir bölümü “Yetmişler”in İstanbul’unu yansıtan karelerden oluşuyor: Kentle yeni tanışmış geleceğin İstanbulluları, henüz ölüme terkedilmemiş Boğaz vapurları, inatla yaşamayı sürdüren ahşap evler, bir ‘İstanbul Hatırası‘nı ölümsüzleştirmek için bekleyen sokak fotoğrafçıları, köprüsüyle, mavnalarıyla Haliç, karanlık ve dingin hazireler, Kumkapı’nın balıkçıları ve her biri sessiz bir öykü anlatan şehir sakinleri.

Aykut Köksal’ın Yetmişlerden Fotoğraflar başlıklı sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi‘nde 6 Aralık 2015 tarihine dek açık kalacak.

Cumartesi günleri kapalı olan Schneidertempel Sanat Merkezi, hafta arası hergün 13:00-17:00 arasında, pazar günleri ise 12:00-16:00 arasında gezilebiliyor.

Yetmislerden Fotograflar-Afis

Yazar : NURYA ÇAKIR

Yazar, hat sanatçısı, Gezgin Dergi editör...

Bir yorum

  1. Feridun Bingör

    Serginin açılış saati belli mi acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir