Perşembe , 29 Şubat 2024

Gezgin Önsözler : 13. Sayı – Umudun ışıkları

Halit Ömer Camcı

Umudun ışıkları 

15 ocakta oğlum 4 yaşını doldurdu. Doğum gününün unutulmaz cümlesi şu oldu:

‘Baba cennette oyuncaklar var mı?’ 

Oğlumun doğum gününden yaklaşık iki hafta önce Keşmir’deydik. Depremle yıkılmış hayatların ayakta kalma çabasına şahit olduğumuz Muzafferabad’da karşılaştığımız çocuklara, yanımızda götürdüğümüz şekerleri ve oyuncakları hediye ederken, yapılması gerekenin bunun çok daha fazlası olduğunun farkındaydık. Sadece Türkiye’nin yardım kuruluşlarının bulunduğu Keşmirde; hala sarılacak yaralar, tamir edilecek hayatlar, güldürülecek çocuklar var. Oradaki (ve dünyanın daha birçok yerindeki) çocukların; dünyada olup biten karmaşadan uzak, aydınlık bir hayat yaşayabilmeleri için aklıbaşında büyüklerin onlara sahip çıkmalarına ihtiyaçları var. Cennetteki oyuncakları cennete bırakıp onlar için yeryüzünü bir cennet yapmanın gayreti içinde olmak, aç karınlarını doyurmak, üşüyen ellerini ısıtmak, umutsuz zihinlerinde ümitten ışıklar yakmak duyarlı her insanın görevi. Bekir Yüksel’in kaleminden Keşmir’i, Ortadoğu coğrafyalarının hemen hemen tümünün ortak kaderinin kısa hikayesini okuyacaksınız. Bu yazıdan aklınızda çok şey kalacak.

gezgin-dergi-13-sayi-onsozler-kapak

Gezginin sayfalarına kelebekler kondu. Ressamları kıskandıran güzellikleri ile evrendeki çeşitliliği anlamamıza yardımcı olan kelebeklerin ‘yerlileri’ hakkında kelebek meraklısı dostumuz Oktay Subaşı, keyifle okunacak bir dosya hazırladı. Kelebekler yazısında, ülkemizde kaç tür kelebek olduğu, türlerin adı, şekil özellikleri, ne tarz ortamlarda yaşadıkları ile ilgili doyurucu bilgilere ulaşabilirsiniz. ‘Onlar bir yerde yaşıyorlarsa o doğal çevre temiz ve güzeldir’ diyor Oktay yazının sonunda. Ülkemizi kelebeklerin yaşayabildiği bir bahçeye çevirmek için ilk yapmamız gereken onları tanımak. Bu tanıma için Gezgin’in şubat sayısı güzel bir adım olabilir.

Onbin yıllık şehrimiz, geleneğin ve mimari dehanın başkenti Sivas, Gezgin’in bu ayki önemli konularından. Seda Yeşildal, gidemeden hayran olduğu Sivas’ı anlattı. Mustafa Yılmaz’ın etkileyici fotoğrafları eşliğinde Sivas’ı gezmeye ne dersiniz. Tabi hemen yanıbaşında yer alan Ulu Camisi ve Şifahanesi ile mimarlık tarihinin başyapıtlarından birine sahip olan Divriği’yi görmemek olmaz. Her iki dosya sayfalarımız arasında sizi bekliyor.

Sevginin ölümsüzlüğünü anlatan en güzel görüntü İstanbul fonlu bir Kızkulesi fotoğrafıdır. Bu ay içimizde sonsuzluk duygusu uyandıran Kızkulesinden, neredeyse bir kişiliğe bürünen o küçücük binanın içinde ne büyük anlamlar yattığından bahsettik. Yusuf Baydal Kızkulesini anlattı. Kızkulesi kadar berrak bir Türkçeyle.

Gezgin size seyahat etmenin ferahlığını sunuyor. Ferahfeza bir gökyüzünün altında.

Gezgin Önsözler : 13. Sayı – Bu yazı 2008 yılının Şubat ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 13. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir