Salı , 27 Şubat 2024

Gezgin Önsözler : 8. Sayı – Kendimize Yolculuk

Yazı : Halit Ömer Camcı

Rilke’nin her yola çıkışımda aklıma gelen şu dizesi hayata bakışımı da belirleyen bir aforizma halini almıştır:

Kim bizi böyle ters çevirmiş? Her ne yapsak yola çıkan birini andırıyoruz.

Nuri Bilge’nin Kasaba filminin bir sahnesinde köyünden şehre yolculuk yapacak genç adamın köyüne dönüp son bakışı da aynı şeyleri çağrıştırmıştır. Yolculuk, seyehat, dönüş;  asla yaklaşma fikri ile benzer anlamları da beraberinde taşıyor. Bunlardan dolayı yola çıkarkenki kişi ile yolculuk dönüşündeki kişi bir başka kişi halini almaktadır. Bıraktığımız kendimizle bulduğumuz kendimiz arasında bazen dağlar kadar farkın olduğu görülebiliyor. Her yolculuk bir başka kendimize de yapılmış gibi oluyor. Dönüşmüş, olgunlaşmış, yenilenmiş bir başka insana.. Gezgin olmanın bütün sihri ve büyüsü de burda belkide..

Gezgin bu ay Hakan Özhan’ın güzel bakışı ve anlatımı ile Almanya’nın Bavyera bölgesine misafir edecek sizi. Film platolarını anımsatan manzaraları ile gerçek üstü bir dünyada dolaşıyormuşsunuz hissine kapılacaksınız. Tabiatı bozmadan, etkileyici bir düzen içinde kurulmuş yerleşim yerleri kendi ülkemize de örnek olmalı.

Türkiyenin en kıymetli meyvelerinden fındığın toplanma hikayesi Gezginin diğer dosyalarından biri. Fındık toplamanın bir yaşam biçimi halini aldığı Karadeniz’de, insanların yüzlerindeki tebessümden çok şey kapacağınızı umuyorum.

gezgindergi-onsozler-8-sayi-aricilik

Asım Fahri Çelik’in harikulade bir üslupla anlattığı ‘arılar ve arıcılar’ diğer deyişle gezgin arıcılar yazısından oldukça keyif alacağınızı umuyorum. Marketlerden cam bir kavanozla aldığımız balların o kavanoza girene kadar geçirdiği süreçte ilginizi çekecek çok şey var.

Newyork’ta yaşayan fotoğrafçı dotumuz Ferit Orçun’un objektifinden ve Aysema Berk’in güzel kaleminden maket uçak yapımcılığı ve bu işin heyecanlı takipçilerinin hikayesini hazırladık. Bir hobinin peşinden aşkla giden insanlara baktığımız zaman küçücük mutlulukların hayatı daha yaşanır  hale getirdiğini görüyoruz. Maket uçak deyip geçmeyin.

Gezgin bu sayısından itibarın usta çizer Osman Turhan’ın muhteşem çizgilerini de konuk etmeye başlayacak. Artık daha da zengin bir içerikle okuyucularının karşısına çıkmaya gayret eden Gezgin’le birlikteliğiniz uzun sürsün efendim. Muhabbetle.

Kendimize Yolculuk – Bu yazı 2007 yılının Eylül ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 8. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir