Pazar , 14 Nisan 2024

Gezgin Önsözler : 99. Sayı

Yazı : Halit Ömer Camcı

Nisan 2015

Küçük bir cep defterim var. Oğlum bazı sayfalarına resimler çizmiş. Üzerinde ismim yazıyor. Notlar almış ve bir köşeye bırakmışım.

1 ocak 2012 / İstanbul

Bazen çok sessiz ve sakin bir fotoğraf büyük bir ses çıkarabilir. Allah’tan tam anlamıyla korkan birinin korkacak başkaca bir şeyi kalmamıştır.

Tarihsiz

Senin söyleyeceğin cümleler daha önceki kitaplarda yazılmıştır. Onları bul ve öğren. Kendi cümlelerini, kendi kelimelerini, kendi hayatını. Her zaman can yeleği koltuğun altında olmayabilir. Aynaları kazısak altından daha önce ona bakan yüzler çıkar mı?

5 Mart 3013 / Uçakta

Yol, yukarı ya da aşağı, tek ve aynıdır. Los Angeles’e gidiyorum. Yakınlarla. Bulutların üstünde içinde gökyüzü saklayan bir beyin. Birkaç kitap + birkaç film + binlerce hayal + bitmez ufuklar. Yol almak, yolda olmakla varlığı anlamlandırmak mümkün mü?

LA’ya akşam üzeri indim. 14 saatlik bir uçuştan sonra. Çantamda bir elma ve bir armut vardı. Bir köpek bu iki meyvenin kokusunu aldı ve ülkeye bu meyveleri görevlilere teslim ederek girdik. Birkaç güzel adam idik.

Ölmüş ama öldüğünün farkında olmayan bir ‘gezgin’. Dünyayı ruhuyla dolaşıyor ya da ruhu dünyayı dolaşıyor.

6 mart gece

Allah’ım ! Beni benden kendine al. Asıl yolculuk kendine dönüştür. / Ursula K. Topraktan yaratılan varlığımın çamurdan farkı yok. İnsan olmuş muyum. Olabilmiş miyim? Olabilecek miyim? Bilemedim. Hiç.

Aklıma bir şey geldi ve gitti. Belki onu hiç hatırlamayacağım. Görülür görülmez unutulan bir rüya gibi.

Tarihsiz / şehirsiz

Yaşayacağı zamanı heyecanla bekleyen insan. Çağı geldiğinde, günü geldiğinde, an’ı geldiğinde ağlayarak uyanır / hayata ve ölüme. Herkes yoldadır. Kimi yolda olduğunu farkında kimi yaşadığından habersiz. Kitabın ya da filmin de bir mimarisi vardır.

Yalnız gezginin hayalleri.  / J.J. Rousseau

gezgindergi_9901

18.08.2013 / Balkan yolculuğu / Priştine 

Annem içeride yatıyordu. Babam uzaklardaydı. Hayat okunacak mahrem bir defterdi. Geleceğe bakmak isterdim. Geçmiş hep yanımda dururdu. İnsanlar artık kalabalık fotoğraflar çektirmiyordu. Bir zaman sonra herkes bir fotoğraf oluyordu. Annem içeride yatmıyordu. Babam uzaklardaydı.

Tarihsiz 

Rüya defterleri ıslanmasın.

***

Bu ay çok kayıplarla dolu bir ay oldu. Kayınpederim Ethem Çakır 10 Nisan cuma günü Hakka yürüdü. Ardından yetenekli fotoğrafçılarımızdan Bekir Talha Erol’un babaannesi, birkaç gün sonrasında dergimizin kurucularından rahmetli Erol Aksülün Abimizin Annesi ve aynı günün akşamı dayısı bir gün sonra da halası hayata gözlerini kapadılar. 27 Nisan günü de kültür dünyamızın değerli ismi, Millet Kütüphanesi eski müdürü Mehmet Serhan Tayşi büyüğümüzün göç haberini aldık. Hepsine Allah’tan rahmet, kalanlara sabır niyaz ediyoruz. Merhameti, Şekati, Bağışlayıcılığı ile bildiğimiz Rabbimizden, İsmi Azamı hürmetine bizi sonsuzluğun cennet bahçelerinde tüm göçmüşlerimizle ve en sevdiklerimizle buluşturması duasında bulunuyoruz.

Gezgin Önsözler : 99. Sayı – Bu yazı 2015 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 99. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir