Pazartesi , 22 Nisan 2024

KORKU İLE KAPLI

Fotoğraf: Çetin Güney

Korku ile kaplı bir tır geçti İstanbul’dan. Ardından İzmit, Bursa, Manisa, İzmir, Denizli, Antalya rotasını izleyerek Ankara’da son buldu. Neydi korku ile kaplı tır? Nasıl gelmişti siyah giydirilmiş koca bir tır? Zihnimi kurcalayan birkaç soruydu ve cavabını arıyordum.

Yaklaşık bir yıl önce farklı şehirlerde kurulan şizofreni derneklerinin örgütlenerek birleşmesiyle oluşan Şizofreni Dernekleri Federasyonu’nun, dayanışma içinde güç birliği yaparak, toplumların şizofreni hastalığı konusunda bilgilendirilmesi, şizofreninin tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili bir çalışmaydı korku ile kaplı tır projesi.

Şizofreni Dernekleri Federasyonu ve Janssen – Cilag Johnson & Johnson ilaç firmasının desteğiyle ülkemizde bulunan korku ile kaplı etkinliği insanları şizofreni hastalığı konusunda daha önce görülmemiş bir şekilde bilgilendirmek için tasarlanmış sanal bir yolculuktur. Şizofreni hastalarının yaşadığı duyguların doğrudan deneyimlenmesini sağlayarak, ziyaretçilerin kendilerini şizofreni hastasının yerine koyabilmelerini ve eş duyum yapabilmelerini sağlamayı hedeflemiştir.  Bu hastalıkla yaşayan insanların, her gün geçtikleri bir sokakta yürürken yaşayabilecekleri korku ve yalnızlığı başkaları tarafından da hissedilmesini amaçlamaktadır. Kalabalık bir sokakta yürüyüş ya da evden çıkıp ekmek almak için gidilen bir markete kısa bir yolculuk şizofreni hastası için korku dolu bir sürece dönüşebiliyor.

gezgindergi-genel-korku ile kapli (1)

İnsan zihninin nasıl çalıştığı ve nasıl düşündüğümüz konusunda bilimsel çalışmalar devam ederken ve bu karmaşık konuları kavramak yeterince zorken, konu şizofreni olduğunda iş daha da zorlaşıyor. Korku ile kaplı tır, tek kişilik bir simülasyon aracıdır. Kalabalık bir caddedeki bir fırına yapılan sıradan bir yolculuğun nasıl zorlu ve ürkütücü bir hal alabildiğini hastaların gözlerinden görmesini sağlamaktadır.

Ses, video ve titreşimlerden oluşan bir kombinasyon ile yolculuk boyunca yaşanan işitsel ve görsel varsanıların etkisini canlandırmaktadır. Katılımcılar bu simülasyon ile yoldan geçen biriyle göz göze gelmenin nasıl bir tehdide dönüştüğünü, kaza ile gerçekleşen fiziksel temasın nasıl bir saldırı gibi algılandığını ve yol kenarına park etmiş arabaların nasıl trafik canavarlarına dönüştüğünü doğrudan yaşamaktadır.

Ülkemizdeki bütün şizofreni dernekleri tek bir çatı altında toplanmış ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu kurulmuştur. Federasyonun iletişim bilgileri 0 312 431 31 50 Meşrutiyet Cad. 46 / 10 Kızılay ANKARA

Gezgin Dergi – Bu yazı 2007 yılının Aralık ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 11. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir