Pazar , 14 Nisan 2024

Mantar Deyip Geçmeyin Uzmanından Öğrenin

Haber: Zeynep Azize Su / Fotoğraf: Ertuğrul Birel

Jilber Barutçuyan, 22 yılı aşkın bir süre İsviçre’de yaşadı. Bu yıllarda doğaya olan sevgisi onu İsviçre ormanlarını ve yabani mantarları incelemeye yöneltti; bu merakı İsviçre Sağlık Bakanlığı tasdikli bir mantar uzmanlığı belgesi almasıyla tutku haline dönüştü. Söz konusu belge ülkedeki her türlü mantar ticaretinde gerekli olan sertifikaları vermek, kişilerin amatörce topladığı mantarları kontrol etmek, konuyla ilgili eğitim vermek gibi kanuni hakları içeriyor.

Amaç toplum sağlığını korumak, mantar ticaretinde yapılabilecek yolsuzlukları engellemek ve toplumu bilinçlendirmek. Elli yılı aşkın bir süredir bu uzmanların kontrolünden geçen binlerce ton mantardan tek bir zehirlenme olayı bile yaşanmamış. Barutçuyan, Türkiye’ye dönüşünden itibaren konuyla ilgili araştırmalara başladı: büyük bir bilgi boşluğu, çok tehlikeli inanışlar ve maalesef çok sayıda ölümcül zehirlenmeler olduğu gibi ekonomik değeri çok yüksek mantarların da kullanılmadığını gördü. Ülkemizde yaklaşık on bin çeşit mantar var. Bu zenginliğin bilgisini paylaşma gereğini duydu.

gezgindergi-doga-mantar-deyip-gecme (2)

Türkiye’nin ilk mantarlar kitabını yazmayı, sağlıklı bir internet sitesi ve ülkemizin ilk mikoloji kulübünü kurmayı planlıyor. Bu konuda 12 – 16 Kasım arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Rektörlük binası konferans salonunda saat 18.30 – 20.30 arasında bir dizi konferans verecek, bu konferanslara katılım rezervasyon yaptırmak şartı ile ücretsizdir. Konferanslarda genel Biyoloji, başlıca mantar aileleri, toksikoloji, mantar toplama teknikleri gibi konular yer alıyor. Mutfakta mantarlar, mikoloji biliminin tarihi gibi konulara, daha ileri tarihlerdeki konferanslarda da değinilecek.Konferansları izleyen hafta sonu ise eğer hava durumu müsait ise İstanbul Belgrat ormanı Neşet suyu tesisleri çevresinde bir arazi çalışması ve mantar sergisi de yapılacak.

Mantar Deyip Geçmeyin Uzmanından Öğrenin – Bu yazı 2007 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 10. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir