Pazar , 24 Eylül 2023

Paris’ten Sonra 360 Derece Venedik

“Taksim Sanat Galerisi 06 – 27 Kasım 2007”

Panoramik fotoğrafçılıkta Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından, reklam ve sanat dünyasının yakından tanıdığı Tamer Hartevioğlu’nun yeni sergisi, “Panoramik Bir Rüya: Venedik” adıyla 06-27 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İtalyan Kültür Merkezi’nin işbirliği ile İstanbul Taksim Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

gezgindergi-dunya-360-derece-paris(1)

Selin Atasoy Hartevioğlu ve Tamer Hartevioğlu’nun ortak projesi “Panoramik Bir Rüya: Paris” sergisi 05 Aralık 2006’da İstanbul’da açıldıktan sonra İzmir, Ankara ve Gaziantep’te sergilenmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Paris sergisi diğer illerimizde sanatseverlerle buluşmak için yoluna devam ederken, Hartevioğlu ekibi bu kez de “Panoramik Bir Rüya” serisinin yeni şehri Venedik ile karşımıza çıkıyorlar.

gezgindergi-dunya-360-derece-paris(4)

Türk Sanatçıların Gözünden Kardeş Şehir Venedik
Proje, 8 Haziran 2007’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve Venedik Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Massimo Cacciari’nin ortaklaşa imzaladıkları protokol ile Venedik ve İstanbul’un “ Kardeş Şehir” ilan edilmesiyle daha da büyük bir önem kazandı. Türk sanatçıların gözünden Venedik, bu farklı teknik ve başdöndürücü kompozisyonlarla, bambaşka bir boyuta taşınacak.

Canon Türkiye ve Prontotour’un ana sponsorluğunu üstlendiği çalışmada, izleyici bir kez daha nereden çekildiği kestirilemeyen, çarpıcı 360 derecelik panoramik fotoğrafların kalbine konumlandırılıyor. Çalışmaları yurt dışında da büyük ilgi gören ikili, İtalyan Kültür Merkezi yönetiminin teklifi üzerine, projeyi yoğun bir çekim takvimi ile 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlamışlar .

gezgindergi-dunya-360-derece-paris(2)

Başdöndürücü Karnaval ve Gizemli Bir Şehir
Venedik fotoğrafları Taksim Sanat Galerisi’nde iki ayrı salonda sergilenecekler. İlk salonda Venedik Karnaval’ı görüntüleri yer alacak. Bu salonda ayrıca Hartevioğlu’nun daha önceki yıllardan bazı 35mm fotoğraflarına da yer verilecek. İkinci salonda ise kimi zaman sessiz ve boş, kimi zaman da capcanlı Venedik şehri günlük yaşamıyla, tüm güzelliği ile karşımıza çıkacak.

Panoramik Fotoğrafçılığın Alımlı ama Zor Dünyası
Selin Atasoy Hartevioğlu ‘nun Proje Koordinatörlüğünü ve Sanat Yönetmenliğini üstlendiği çalışmada, sayıları kimi zaman 24’ü bulan fotoğrafların birleşmesinden oluşan panoramik fotoğraflar, Paris sergisinin devamı olarak bir kez daha 3 metreyi bulan boyutları ile tuvale basılacaklar.

Paris’ten Sonra 360 Derece Venedik – Bu yazı 2007 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 10. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir