Çarşamba , 29 Mart 2023

Nereye Gidilir / Bolu – Gölcük

Ressamlar için yaratılmış bir belde. Ormanlar içinde bir göl, gölün hemen kenarında güzel bir ev, evin önünde yüzen ördekler, ağaçlar arasından akan küçük derecikler, güzel insanlar, mutluluktan şarkı söyleyen kuşlar.. Kışın bittiğinin müjdecisi, yerlere yayılmış safran çiçekleri, gölde geçen sonbahardan kalmış sazlıklar… Hepsi ama hepsi bir hayalden gerçeğe fırlamış gibi karşınızda duruyor. Bolu’dan Mudurnu iskitametinde 7 km yukarı çıktığınızda karşılaştığınız Gölcük, şehre bu kadar yakın olmasına rağmen sanki ıssız bir ada içinde bir gölmüş gibi dingin ve huzur verici. Her daim yeşil çam ve gürgen ağaçlarının içinde, ara ara patlak veren çiçekler ve taze bahar kokuları ile misafirlerini bekliyor. Gölü çevreleyen yürüyüş parkuru insanı yormayacak uzunlukta. Dilerseniz bir kez daha etrafında turlayabilir dilerseniz ormana doğru kendinizi bırakabilirsiniz. Ormanda envai çeşit kuşun sesi ile büyülenebilirsiniz. Bir kuş sizi şarkıları ile alıp başka diyarlara götürmek isterse hiç diretmeyin. Yapacağınız tek şey biraz sesiz olmak ve ormanı dinlemektir.

Evet yukarıdaki yazıyı Bolu’ya 13 km mesafede Gölcük sınırları içinde bulunan Ormaniçi Dinlenme Tesisleri için kaleme aldık. İçinde 4.5 hektarlık bir suni göl barındıran bu dinlenme mekanında kuşlar, böcekler, envai çeşit ağaç ve yeşilin binbir tonunu görmek mümkün. Hem yaz, hem de kış aylarında ziyaret edilebilen bu şirin ve küçük mesire yerinde göl kenarında bir konukevi bulunuyor. Televizyonların tek kanallı olduğu dönemde teknik arıza olduğunda ekranda bazen maşrapa bazen de bu göldeki evin fotoğrafını görürdük. İşte bu fotoğraftaki evi kendi gözlerinizle de görebilirsiniz.

Mesire yerinde piknik yapabilmek için gerekli olan her türlü altyapı bulunuyor. Mangal için çöp tenekeleri, oturmak için banklar ve yiyecekleri yıkayabilmek için buz gibi su. Bizden söylemesi: Temiz havanın etkisi ile çok fazla yemek yiyeceğiniz için tedarikli gitmenizde fayda var.

Mesire yerinde fotoğraf çekmek için onlarca farklı konu bulunuyor. Ağaçlar bu konuların ilkini oluşturuyor. Etrafı 20-25 dakikada yürünebilecek kadar küçük olan göl de bir diğer fotoğrafik malzeme. Göl, ağaçlar, göl kenarındaki ev, kurbağa, kaplumbağa gibi hayvanlarla birlikte nefis bir fotoğraf malzemesi olan Gölcük Ormaniçi Dinlenme Tesisleri, Bolu ve civarında sıkça görebileceğimiz yeşilin binbir tonunu barındıran el değmemiş mekanlardan sadece biri.

Öte yandan mangaldı, köfteydi, kızartmaydı uğraşmak istemeyenler için tesislerin içinde kır gazinosu adıyla faaliyet gösteren bir de restoran bulunuyor. Yemek zahmeti ile uğraşmak istemeyenlerdenseniz göl manzarası eşliğinde karnınızı doyurmanız da mümkün.

Dinlenme tesislerinde konaklama imkanı bulunmuyor. Ulaşım ise özel araçlarla olabileceği gibi Gölcük’ten kalkan otobüslerle de sağlanabiliyor. Dinlenme tesisi Bolu’nun 13 km güneyinde yer alıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 1206 metre olan mekandaki gölün çevresi 1300 metredir. –

Bolu – Gölcük

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir