Cumartesi , 3 Haziran 2023

Nereye Gidilir / Göcek

Yazı: Esra Özdemir Çetin Fotoğraflar: Şefkat Çelebi

Göcek, Muğla-Fethiye’ye bağlı bir belde ve yurdun görülmesi gereken yerlerinden biri. Eğer bir gezginseniz ve her taşı görmeliyim düşüncesiyle yaşıyorsanız zaten listenizde Göcek de yer alıyordur. Ama gezgin olmayan birine bunu söylesek ve listesine Göcek’i eklese bile ölmeden önce kesinkes gideceği meçhul. O halde size öyle bir şey söylemeliyiz ki gezgin olsanız da olmasanız da önümüzdeki günlerde sırt çantanıza üç-beş eşyayı alıp Göcek’e gitmelisiniz!

Sadece dört mahalleden oluşan bu küçük belde, 23 Nisan Göcek Çocuk Şenlikleri ile ünlü. Çevre beldelerden de ziyaretçilerle dolan şenlik bir hayli renkli geçiyor. Eğer bunu kaçırdıysanız gitmek için güzel bir diğer neden; Göcek Yat Kulübü tarafından düzenlenen Regetta günleri. Bilmeyenler için söyleyelim; her yıl Mayıs ve Kasım aylarında gerçekleştirilen yat yarışları tatilin yanı sıra bu güzel görüntülere eşlik etmek ve fotoğraf çekmek isteyenleri yöreye davet ediyor. Birbiri ardına sıralanmış yatları uçsuz bucaksız mavi suların üzerinde görmek ve güneşin üzerlerine düşen ışığını bir karenin içine almak sizi bundan sonraki yaşamınızda fotoğrafçılığa sürükleyebilir. Yat yarışları yapılmasının sebebi; beldede altı adet yat limanının bulunması. Ayrıca içinde bulundurduğu ada ve koylara kolay ulaşım sağlaması, Göcek koyundan rahatlıkla denize girilebilmesi ve 12 adalara günlük tekne turları imkânı olması beldeyi daha da çekici hale getiriyor.

Özel Çevre Koruma bölgesinde olmasından dolayı çok katlı inşaatlara izin verilmemesi beldeyi bina kirliliğinden koruyor. Aynı zamanda diğer tatil beldelerine oranla çok daha sakin ve huzurlu bir yer.

Teknik konulara geçecek olursak; Muğla-Göcek arası 92 km. Konaklamak için iki katlı otel, motel, pansiyon ve apart otel bulmak mümkün. Muğla ya da Fethiye üzerinden otobüs, dolmuş ya da kendi aracınız ile Göcek’e ulaşabilirsiniz. Tekne, yat vb deniz ulaşımını kullanabilir ya da Dalaman havaalanını kullanarak uçakla gidebilirsiniz. 2006 yılından bu yana Göcek tüneli sayesinde, Göcek ile Dalaman havaalanı arası 18 km’dir. Sahil boyunca ve çarşı içinde birçok cafe ve restoran görebileceğiniz gibi denize girebilmeniz için ücretli bir kumsal ve İnlice halk plajı bulunmaktadır. Denizden faydalanmak için balıkçı tekneleriyle Göcek adasına geçebilir, otobüs, dolmuş ya da özel araçla Sarıgerme, Ölüdeniz, Dalyan gibi ören yerlerine 30-45 dakika arasında bir vakitte ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 2012 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 63. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir