Perşembe , 30 Kasım 2023

New York’ta Müzeler Yatıya Bekliyor; Peki İstanbul’da !

New York Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum) gece bekçisinin başından geçenlerin anlatıldığı ‘Night at the Museum’ filminin üzerinden 2 yıl geçti. Akşam karanlığından sabah gün ışıyana kadar; canlanıp müze içinde koşturan dinozorlar, Attila’dan Theodore Roosevelt`e kadar birçok tarihi şahsiyetin hikayesini anlatan film; Doğa Tarih Müzesi’nin popüleritesini had safhaya çıkardı.

Yazı ve Fotoğraflar: Mehmet Demirci

Filmin bir hayal ürünü olduğu düşünülse de New York’ta müzeler geceleri gerçekten canlı. Natural History Museum, The New York Hall of Science, Metropolitan Museum ve Bronx Zoo ve daha birçok müze ve park; gece programlarıyla ziyaretçi çocuklara unutulmaz anlar yaşatıyor. New Yorklu çocuklar, kitaplardan öğrenemeyeceği kadar çok birçok bilgiyi geceleri müze koridorlarında koşturarak keşfediyor.

Bu arada The Night at the Museum’un bir çocuk kitabı olduğunu  ve kitaptan sinemaya aktarıldığını belirtmek gerekiyor. 2006 yılında  gösterime giren filmin müzeye, ne kazandırdığını merak edenler için  bir rakam vermek gerekirse; filmin ardından 1 hafta içinde Doğa Tarihi Müzesi’ni fazladan 50 bin kişinin gezdiğini söyleyebiliriz.

Peki dünyanın bir diğer büyük şehri İstanbul’da da çocuklar Topkapı Sarayı’nın bahçesinde koştursa; Yerebatan Sarnıcı’nda masal dinlese nasıl olur ?  Bu fikri düşünmek bile güzel, diyenler için İstanbul’da da müzelerin geceleri açılmasını talep etmeleri gerekiyor.

New York’a gelen turistlerin ziyaret ettiği yerlerin en başında gelen Doğa Tarih Müzesi’nin, çocuklar için düzenlediği yatılı programlar  ayda iki kez düzenleniyor. Sadece 8 ile 12 yaş arasındaki çocukların kabul edildiği etkinliğin fiyatı 129 dolar.

Ağustos ayına kadar tüm gece programlarının şimdiden dolduğunu belirten yetkililer; önümüzdeki iki programın 8 ile 15 Ağustos’ta olacağını söyledi. Akşam saat 5.45’te başlayıp ertesi sabah saat 9`da yapılan kahvaltıyla kadar devam eden program çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini cezbediyor.

Dinozor iskeletlerinden milyonlarca yıllık fosillerin keşfedildiği gece, çocuklar için fantastik bir masalı andırıyor. Gece boyunca müze içinde keşfe çıkan çocuklar, sabahın ilk ışıklarına kadar vakitlerini öğrenip, eğlenerek geçiriyor. Uzmanlar tarafından anlatılan eğlenceli hikayelerde; çocuklar hayvanlara ait iskeletlere bile dokunabiliyor.

Müzede dinozor kemikleri dışında Asya, Meksika ve sömürge öncesi Kuzey Amerika hayatına ait bulgularda sergileniyor. İslam dünyası adı altında sergilenen bir diğer bölümde ise sergilenen eserlere ek olarak her beş  dakikada bir ezan okunuyor. Müzede kiralanabilen ve kulaklıkla dinlenebilen özel CD rehberler bulunuyor. Bu makineler önemli eserlerin yanına gidildiği zaman otomatik olarak devreye girip o eserle ilgili bilgi veriyor. Ayrıca sergilenen herhangi bir parçanın numarası girildiğinde onun hakkında da bilgi almak mümkün. 1869 yılında kurulan müze, her yıl sergilediği yeni eserler ile  Amerika müzecilik anlayışının en güzel örnekleri arasında sayılıyor. Müzenin kurucuları arasında ABD’nin 26. başkanı Theodere Roosevelt’de bulunuyor.

Müzede bugün 200’ün üzerinde bilim adamı çalışıyor. Natural History Museum, dinazor kemikleri ve fosilleri halka açık olarak sergileyen  dünyanın nadir müzeleri arasında. Müzenin uzay ile alakalı bölümünde ise dünyanın en büyük 6 meteorundan biri olan  Willamette meteorunuda görmek mümkün.

1902 yılında  Oregon’un, Willamette vadisinde bulunan meteorun 15 tonu geçen bir ağırlığı var. Birbirinden ilginç üç boyutlu filmlerinde gösterildiği müzede su dünyasından uzayın derinliklerine kadar değişik filmler gösteriliyor. Manhattan adasında bulunan müze Central Park’a da komşu. New York ‘un meşhur metrosunun kırmızı hattı üzerindeki 81. Sokak durağına da ismini veren Doğa Tarihi Müzesi, giriş ücreti 20 dolar olmasına  rağmen şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri.

Çocuklara, gece kapılarını açan bir diğer müze ise; The New York Hall of Science. ‘İzci gecesi’ ismiyle adlandırılan programda; bilimsel deneyler yapılıp, sergiler geziliyor. Kişi başı 40 dolar olan etkinlikte çocukların tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Müzelere ek olarak şehirdeki en büyük hayvanat bahçesi olan Bronx Hayvanat Bahçesi de, çocuklar için yatılı program düzenleyen bir başka yer. 4 binden fazla hayvanın doğal ortamlarına yakın koşullarda yaşadığı bahçede, gözetmenler eşliğinde turlar yapan çocuklar; gece gezilerinde yavru ceylanları izleyip, yağmur ormanlarının içinde tur atarak; geceyi hayvanat bahçesinde geçiriyor.

Bronx Hayvanat Bahçesi  doğum günleri içinde sıradışı aktivitelere hazırlayarak çocukların dikkatini hayvanat bahçesine çekmeye çalışıyor. Tropik orman keşfi, Himalaya Dağları, Yağmur ormanı macerası ve Vahşi Afrika safarileriyle çocuklara sıra dışı bir eğlence sunuyor. Hayvanat bahçesinin bu hizmetleri, doğum günü partileri için hazırlanmış özel bir aktivite. 8-12 yaş arasını kapsayan ve en fazla 30 kişilik grupların kabul edildiği safarinin bedeli ise 5 bin dolar.

Çocuğunuza unutulmaz bir doğum günü geçirmek isteyen ailelerin büyük ilgi gösterdiği ‘Go Wild On a Birthday Safari’ programı 24 saati kapsıyor. 4 binden fazla hayvanın doğal ortamlarına yakın koşullarda yaşadığı bahçede, gözetmenler eşliğinde turlar yapan çocuklar, bir tam günlerini bahçede geçiriyor. Çocuklar park içinde bulunan sayısız aktiviteden, ayrıca bir para ödemeden yararlanabiliyor.

Müzelerden hayvanat bahçelerine kadar herkesin ilgisini çeken gece etkinliklerine; bir sanat müzesi olan Metropolitan Müzesi de kayıtsız kalmamış. Cuma ve Cumartesi akşamları kapanma saatini akşam 9’a alan müze akşamları da sanatseverleri bekliyor.

İstanbul’daki müzelere duyurulur;  New York müzeleri çocukları yatıya bekliyor. Ya siz!

New York’ta Müzeler Yatıya Bekliyor; Peki İstanbul’da ! – Bu yazı 2008 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 19. sayısından alınmıştır.

Yazar : HALİT ÖMER CAMCI

Gezgin, ışık avcısı, oğlunun babası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir