Çarşamba , 6 Aralık 2023

Sovyet Mutfak Sanatı

Yemek yazarı Anya von Bremzen’in hazırladığı ve Özlem Yüksel tarafından Türkçe’ye çevrilen Sovyet Mutfak Sanatı kitabı, 374 sayfa ve 25 TL fiyatıyla Yapı Kredi Yayınları tarafından satışa sunulmaktadır.

Anya von Bremzen / Yapı Kredi Yayınları

Stalin’in sofra alışkanlıkları nelerdi? Bolşevik Devrimi’nden sonra “kadınları mutfaktan kurtarma” politikaları nasıl uygulandı? Sovyet Gıda Bakanı ABD gezisinden yanında hangi yiyeceklerle dönmüştü? 1960’lar Moskovası’nda, yirmiye yakın ailenin tek bir mutfağı paylaştığı “komün apartman”larda yaşamak ya da uzun ekmek kuyruklarında saatlerce beklemek neye benzerdi? Yemek yazarı Anya von Bremzen, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Sovyet Mutfak Sanatı‘nda, annesinin pişirdiği geleneksel Rus yemeklerinden halkın savaş ve kıtlık zamanlarında icat ettiği yemeklere, Lenin’in tahıl politikalarından “Kızıl Ekim çikolataları”na, Sovyetler Birliği tarihini – hem gerçekten yediği hem de sadece düşlemekle yetinmek zorunda kaldığı – yemekler üzerinden anlatıyor.

Her sayfası şaşırtıcı bilgilerle dolu bu renkli öyküye, adlarını muhtemelen hiç duymadığınız yemeklerin arifleri, bulanamayan gıda maddeleri üzerine dilden dile dolaşmış Sovyet fıkraları ve bu uçsuz bucaksız ülkenin tarihine yön vermiş kişilere dair komik anekdotlar tat katıyor.

gezgindergi_sovyet_mutfak_sanatı01

Sovyet Mutfak Sanatı – Bu yazı 2015 yılının Mayıs ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 99. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir