Perşembe , 30 Kasım 2023

Tarihle Modernliğin Buluştuğu Şehir “TİFLİS”

Yazı ve Fotoğraflar : KEMAL GÖNEN

Kentin Gürcüce adı olan Tbilisi’nin bir efsaneden geldiği kabul edilir. Bu efsaneye göre Tiflis, M.Ö 5. yüzyılda ormanlarla kaplı bir yerdir. Bir gün Kral Vahtang Gorgasal ava çıkar. Aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salar. Aradan zaman geçer, ne atmaca ne de sülün görünürde yoktur. Onları aramaya başlarlar ve kısa zaman sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulurlar. Kral orayı çok beğenir ve bir kent kurmalarını buyurur. Kente, orada bulunan tbili (ılık) sudan dolayı Tbilisi adı verilir.

gezgindergi_tiflis03

Kent Kafkasya’nın önemli şehirlerinden biridir. Avrupa-Asya arasında bir geçiş noktası olması, İpek yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarihte güç mücadelesinin de merkezi olmuş. Şehir İran, Rusya ve Osmanlı devletinin egemenliğinde bulunmuş.

Şehri tam ortadan ikiye bölen kupa ırmağının her iki yakasında da yerleşim mevcut. Kent 350 km karelik bir alana yayılı olmakla birlikte nüfusu yaklaşık 1.350.000 kişidir.

gezgindergi_tiflis07

Tiflis sosyal hayat yönünden aktif bir şehir her türlü kültürün eğlence, yemek ve yaşamsal ihtiyaçlarını da barındırıyor. Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan fakat yaklaşık %10 luk kısmı Müslüman. Buna karşın şehirde tek bir cami var.

Ülkenin yıllar boyunca Rusya idaresinde olmasının izlerini yapılardan, binalardan, insanların yaşayışlarında hissedebiliyorsunuz. Rus mimarisi, tarihi ve kültürü şehrin her yerinde karşınıza çıkıyor.

gezgindergi_tiflis04

Binalardan bahsetmişken başlıkta da belirttiğim gibi tarihi ve modernliği bu şehirde bir arada her yerde görebiliyorsunuz. Tarihi binalar kiliseler, cami, eski Rus sistemi yaşam alanları, kale, size tarihin kokusunu hissettirirken yeni modern binalar günümüz mimarisinden çok ötede modern tarzda yapılar da sayısal olarak oldukça fazla. Gelenek ve değişim iç içe. Birçok devlet dairesi bile çok farklı ve modern mimari ile dizayn edilmiş.

gezgindergi_tiflis06

Mimarideki bu zıtlığı insan yaşamında da hissedebiliyorsunuz halkın büyük bölümü fakirlikle savaşıyor. Azınlık diyebileceğimiz bir kısmı da ticaret ile, sanayi ile uğraşan zengin insanlardan oluşuyor. Üretim yok denecek kadar az, özellikle şarap üretimine yönelik üzüm üretimi çok fazla. İnsanların büyük bölümü modernleşme ve değişim çabalarına rağmen tarım ile geçimini sağlıyor.

gezgindergi_tiflis01

Avrupa birliği üyeliği yolunda ilerleyen Gürcistan kanunlar bakımından çok gelişmiş bir ülke. İnsanlar birbirlerinin haklarına saygılı, hırsızlık, cinayet, kavga görüntülerini bu ülkede görmeniz pek mümkün değil.

Ulaşımda taksilerin büyük payı var. Her an önünüzden bir taksi aracının geçtiğini görüyorsunuz. Taksilerde taksimetre yok. Yakın yerler 5 lari ( Gürcistan parası) uzak yerler 10 lari. İsteyen herkes ülkede aracı ile taksicilik yapabiliyor.

gezgindergi_tiflis05

Yukarıda anlattığımız bir çok özelliği göz önüne aldığınızda Tiflis gerçekten görülmeye değer bir şehir. Tarihle, sosyallikle, modernlikle buluşmak istiyorsanız bu şehri en az bir defa ziyaret etmelisiniz.

Tarihle Modernliğin Buluştuğu Şehir ” TİFLİS ” – Bu yazı 2015 yılının Ağustos ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 102. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir