Perşembe , 30 Kasım 2023

WD My Passport Slim İnceleme

gezgindergi-inceleme-wd-myid-passport (2)

WD’nin 1 T kapasite depolama seçeneği sunan USB harici disk çözümü My Passport Slim inceleme konuğumuz oldu.

Son yıllarda dijital teknolojilerin yaygınlaşması beraberinde depolama çözümlerine olan ihtiyacın da artmasına yol açtı. Elde çok fazla dijital dosya olunca bunları saklamak ve yedeklemek önemli bir konu haline gelmeye başladı.

Depolama çözümleri konusunda çalışmaları bulunan WD’nin 2.5 inçlik tek diskli çözümlerinden 4 diskli NAS ürünlerine kadar geniş bir skalada ürünleri bulunuyor. Bunlardan biri olan My Passport Slim 2.5 inçlik 1 TB diski bulunan harici bir depolama ve yedekleme çözümü.

Cihazın üzerinde 1 TB’lık bir disk bulunuyor. Bu diskin USB 3.0 bağlantısı ile bilgisayara bağlanıyor. Ürün ismindeki ‘slim’ yani ince kelimesinin de hakkını veriyor. Gömlek cebine bile girebilecek kadar küçük bir ürün olan My Passport Slim, aynı zamanda popüler bulut bilişim çözümü Dropbox’a yedekleme de yapabiliyor.

Ürünü NTFS formatıyla biçimlendirirseniz kullanılabilir kapasite 931 MB oluyor. Geri kalan kapasite ise yazılım ve diğer dokümanlar için kullanılıyor. USB 3.0 bağlantı türünü kullandığı için hızlı veri aktarımına imkan sağlayan ürünün yaptığımız denemelerde saniyede 100 MB’a yakın kopyalama hızına ulaştığını gördük. Yaptığımız denemelerde 3.4 GB büyüklüğündeki tek bir dosya 37 saniyede USB diske kopyalandı. Bu arada ürünün geriye doğru uyumlu olduğunu yani USB 2.0 desteği sunduğunu da belirtelim.

Cihazın kutusundan bir de taşıma kılıfı çıkıyor. Üst yüzü metal olan üründe bu taşıma kılıfı çok işe yarıyoruz. Basit ama akıllıca bir çözüm olmuş.

WD Smartware Pro yazılımı

Ürünle beraber ücretsiz olarak verilen WD Smartware Pro yazılımı birok özelliğe sahip. Ağdaki ve bilgisayara bağlı WD ürünlerini otomatik olarak görebiliyor. Bu yazılım internet üzerinden indirilerek kullanılıyor.

Yazılım temelde yedekleme işlevine sahip. Lokalde yapılan yedeklemelerde dosya türlerini ve bu türlerin ne kadar yer kapladığını görebiliyorsunuz. Ayrıca yedekleme sıklığı, yedeklemeyi devre dışı bırakma ya da aktif hale getirme gibi fonksiyonları bulunuyor.

gezgindergi-inceleme-wd-myid-passport (1)

WD Security

WD’nin bu ürünüyle beraber kullanılan bir diğer yazılım ise WD Security. Bu yazılım güvenlik koruması sağlıyor ve kullanıcının atayacağı bir şifre olmadan USB diske erişim izni vermiyor. Bu sayede USB disk kaybolsa, çalınsa ya da bir şekilde istenmeyen ellere geçse bile verilerin güvenliği sağlanıyor. Ancak bu şifreyi unutmamak gerekiyor. Çünkü şifre unutulursa format atmadan diske erişim sağlanamıyor.

WD’nin My Passport Slim modeli özellikle yedekleme ve güvenlik yazılımları, yüksek data aktarım hızı ve benzeri özellikleriyle dikkat çeken bir ürün. Fiyat (muadillerine göre) biraz yüksek olan USB belleğin beraberinde verdiği yazılımlarla bu fiyatı hak ettiğini söyleyebiliriz.

Artıları

  • Gelişmiş ücretsiz yazılımlar
  • Küçük gövde
  • Yüksek hız

Eksi

Fiyat biraz yüksek

  • 1 TB harici USB disk
  • USB 3.0 desteği
  • WD Smartware Pro ve WD Security yazılımı
  • Otomatik yedekleme
  • Buluta yedekleme
  • KDV dahil 288 TL

WD My Passport Slim İnceleme | Yazı: Özgür Çetin

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir