Çarşamba , 6 Aralık 2023

Markthal : “Hal”den Turizme

Yazı : Hakan Şen

Dışarıdan görünüşü uzaylılar tarafında inşa edilmiş ve başka bir zamana açılan kapıyı andırıyor. Gerçekte ise sadece bir meyve-sebze pazarı. Hollanda’nın liman kenti Rotterdam’da açılan bu yapı hem konut hem de gıda sektörüne aynı anda hizmet veriyor. Mimarlık eleştirmenleri tarafından ilgiyle takip edilen yapı, 228 daire içeren bir site. Aynı zamanda parlak renklerle dekore edilmiş kemerin altından 100 pazar dükkanı hizmet veriyor. Gayri resmi olarak “Nal” olarak isimlendirilen yapı, Rotterdam görülecek yerler arasında yerini hemen almış durumda. Bu durum aslında sıra dışı yapıların turizme ne kadar etki ettiğini de gösteriyor. Kent yöneticileri bir yapının inşasına karar verdiğinde bunun turizme ne kadar katkı sağlayacağını da düşünmeli. Avrupa’nın en işlek konteyner limanı ve Hollanda’nın en popüler hayvanat bahçesi ev sahipliği yapan kentin turizm şefi bu tarz bir binanın ilk kez tasarlandığını söylüyor.

Markthal : “Hal”den Turizme – Bu yazı 2014 yılının Kasım ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 93. sayısından alınmıştır.


Cório - Markthal - opening Cório - Markthal - opening gezgindergi-sen-gezginin-gunlugu-markthall (5) Cório - Markthal - opening gezgindergi-sen-gezginin-gunlugu-markthall (10) gezgindergi-sen-gezginin-gunlugu-markthall (11)

Yazar : HAKAN ŞEN

Şen Gezginin Günlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir