Çarşamba , 28 Şubat 2024

HAVAALANIN KADAR KONUŞ !

Yazı: Hakan Şen

Havaalanları turizm endüstrisinin en önemli unsuru… İyi bir havaalanı; turist sayısını, şehrin marketing gücünü ve dolaysıyla turizm sektöründen alınan payın miktarını etkileyebiliyor. Etkileyebiliyor fazla iddiasız oldu. Bildiğin göbekten bağlı turizm sektörü havaalanlarına. (Tamam, bu cümle daha net oldu.) Bu güçlü ilişki nedeniyle uzmanlar ve kuruluşlar sıklıkla listeler oluşturur. En iyi havaalanı, en kötü havaalanı, en iyi yeme-içme mekanlı havaalanı, en uçan havaalanı, en kaçan havaalanı gibi kategorilerde ilk 10’lar yapılır. Bu kez bendeniz de kişisel görüşlerimi içine eklediğim üç listeyi sizinle paylaşacağım. Bu alanda maalesef milletçe “önümüzdeki maçlara bakıyoruz” ruh halindeyiz. Gönül isterdi ki Türkiye’den de bir havaalanı paylaşacağım listelerden birinde olsun. Gel gör ki şimdilik cennet ülkemizin havalimanları listelerde kendilerine yer bulabilmiş değil.

Yağlı güreşlerin peşrevi tadında girizgahımız umarım sizi sıkmamıştır. Artık listelere geçebiliriz. İlk listemiz Sky Trex’in uzunca bir süredir yaptığı ve sektörde oldukça ciddiye alınan bir sıralama. En tastamam, en olmuş, en süperinden 10 havaalanını listelemiş organizatörler. Sıralamada birincilik Singapur’a gitmiş. Singapur Havaalanı tam 12 milyon yolcudan puan alarak bu haklı başarıyı elde etmiş. 80 Uluslararası havayolu şirketinin kullandığı Changi’ye haftada 5.000 gidiş- dönüş uçuşu yapılıyor. Bu arada havaalanı için devamlı yeni yatırımlar yapılıyor. Örneğin Terminal 1’in genişlemesi için 234 milyon dolara yeni bir sözleşme yapılmış durumda.

havaalanin-kadar-konus-2-gezgindergi

Liste şöyle devam ediyor;

1. Singapore Changi Airport
2. Incheon Uluslararası Havaalanı
3. Münih Havaalanı
4. Hong Kong Uluslararası Havaalanı
5. Tokyo Uluslararası Havaalanı (Haneda)
6. Zürih Havaalanı
7. Merkezi Japonya Uluslararası Havaalanı
8. Londra Heathrow Havaalanı
9. Amsterdam Schiphol Havaalanı
10. Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı

EN KÖTÜLER LİSTESİ

Yakında bir gezi için rezervasyon yapıyorsanız, bu meydanların birinde uzun bir konaklama da bulunmamaya çalışın. Havaalanlarında çok fazla vakit geçiren ve işleri nedeniyle sıklıkla havaalanlarına gitmek zorunda kalanların oluşturduğu bir internet sitesi dünyanın en kötü 10 havaalanını listeledi. Konfor, terminalde yaşanan izdihamlar, Wi-Fi kullanımı, yemek alternatifleri, temizlik ve güvenlik gibi birçok parametreye göre yapılan değerlendirmede en kötü havaalanı olarak Pakistan’ın İslamabad Benazir Butto Uluslararası Havaalanı gösterildi. New York’un LaGuardia havalimanı en kötü 10 arasına giren tek Amerika havaalanı oldu. Listede mevcut değil ama kişisel deneyimlerim ile Roma Fiumicino havaalanını da listeye ekleyebilirim. Avrupa Birliği Pasaportunuz yoksa terminal girişinde bildiğiniz ezilme tehlikesi yaşayabilirsiniz. Az sayıda personel elinden geldiğince yavaş çalışarak sorunun büyümesine hizmet ediyor. Kavga edenler, uçağına geç kalanlar ve daha fazlası bence Fiumicino’yu rahatlıkla listeye sokar. Neyse lafı çok uzatmadan en kötü 10 havaalanı listesini sizinle paylaşalım.

Dünyanın en kötü havaalanları:

1. İslamabad Benazir Butto Uluslararası Havalimanı, Pakistan
2. Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, Suudi Arabistan
3. Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havalimanı, Nepal
4. Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı, Filipinler
5. Taşkent Uluslararası Havaalanı, Özbekistan
6. Paris Beauvais Tillé Uluslararası Havalimanı, Fransa
7. Frankfurt Hahn Uluslararası Havaalanı, Almanya
8. Bergamo Orio al Serio Uluslararası Havaalanı, İtalya
9. Berlin Tegel Uluslararası Havaalanı, Almanya
10. New York LaGuardia Uluslararası Havaalanı, ABD

EN İYİ 10 YEMEK MEKANLI HAVALANI

Havaalanları tıpkı uçakların yaşadığı evrim gibi çok hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Havaalanları artık sadece yolcuların uçaklarına binmek için kullandığı bir mekan değil. Havaalanları adeta küçük bir şehir, küçük bir sanat merkezi ve yaşam alanı konsepti sunuyor yolcularına. Bu kapsamda yemek mekanları çok önemli bir işlev alıyor. Bir havaalanına şan şöhret katan en önemli unsurlardan biri şüphesiz sahip olduğu restaurantlar. Sizin için dünyanın en iyi 10 havaalanı mutfağını listeledik. İşte farklı ülkelerden en başarılı mönüleri sunan 10 havaalanı restoranı. Bu başlığı biraz daha ayrıntılı anlattım. Yemek konusu gerçekten anlatırken bile çok farklı hazlara sebep oluyor.

1- Porta Gaig (Barselona-El Prat Havaalanı) Modern Katalan Mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz Porta Gaig El Prat Havaalanı’nda yolculara eşsiz bir lezzet sunuyor. Ağır ağır pişen biftek ve haşlanmış yumurta ile patates mekanın favorisi.

2- Prime Tavern (LaGuardia Havaalanı) Burası aceleniz varsa size uygun değil. Bir ritüeli olan ve ağır ağır yemek yenen bir mekan Prime Tavern Amerika’nın en iyi Steakhouse’larından birini havaalanında bulmanın eşsiz mutluluğunu yaşatıyor.

3- Airbrau Brauhaus (Munih Havaalanı) Kendi biralarını üreten mekana özel turlar bile düzenleniyor.

4- Boccone Trattoria (Toronto Havaalanı ) Kanadalı ünlü şef ve lokantacı Massimo Capra her pizza, makarna ve içecek için en fazla 10 dakika içinde servis edilebilir garantisi veriyor. İşin güzel tarafı bu hızın lezzeti kötü yönde etkilememesi.

5- Altitude (Geneva Havaalanı) Uçakların iniş ve kalkışını izleyebileceğiniz dev camların önünde ıstakoz ya da dana etinden tartar yemenin zevki tartışmasız çok yüksek.

6- Cat Cora’s Kitchen (San Francisco Havaalanı) San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda bulunan Yunan Balıkçı güveç ıstakoz ve peynirlerle mönüsünü daha keyifli hala getirmiş. Ayrıca füme pastırmalar ve manda eti test edilebilir.

7- Dani Garcia DeliBar (Malaga-Costa del Sol Havaalanı) Malaga’da bulunan havaaalanı restaurantı klasik Endülüs lezzetleri ile modern tapas hizmeti vermekte. Kiraz gaspaço, yengeç mantı ve oxtail hamburger mönünün öğeleri arasında.

8- The Gorgeous Kitchen (Heathrow Havaalanı) Heathrow’da bulunan restoranın menüsü İngiltere’nin en ünlü dört şefi tarafından tasarlandı. Öğleden sonra çay da servis edilen mekanda siparişler 15 dakika içinde sunuluyor.

9- Top Air (Stuttgart Havaalanı) Avrupa’nın tek Michelin yıldızlı havaalanı restoranının başında babası Türk olan Şef Marco Akuzun var. Avrupa mutfağının sanatsal bir deneyimle sunulduğu mekan gurmeler için kaçırılmaması gereken bir mutfağa sahip.

10-Hung’s Delicacies (Hong Kong Havaalanı) Hong Kong’u Uluslararası Havaalanı Terminal 2’den terk edenler için, Hong Kong’un geleneksel “lou seoi” mutfağını denemek için son şans bu mekan. Ah-Hung’ın ana şubesi şehrin kuzeyinde ve Michelin yıldızına sahip

HAVAALANIN KADAR KONUŞ ! – Bu yazı 2015 yılının Nisan ayında yayınlanan Gezgin dergisinin 98. sayısından alınmıştır.

Yazar : GEZGİN YAZAR

Türkiye'nin Gezi, Seyahat ve Fotoğraf Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir