Cuma , 22 Eylül 2023

Business Class Uçaklar

Değerli Gezgin okurları bu ayda sizinle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum bir başka mutluluk kaynağım ise bu ayki yazımın ana teması olacak. Birçoğumuz ucuz uçak bileti peşinde koşarken daracık koltuklara, yan koltukta oturan yolcuyla sıcak temasa vesıkıcı yolculuklara maruz kalıyoruz.

Yazı: Hakan Şen

Havayolu şirketlerinin business class bölümünde ise yakın temas ve iki büklüm yolculuk zorunluluğu ortadan kalkıyor. Gerçi yurt içi uçuşlarda business class önden birkaç sırayla uçağın gerisi arasına perde çekmekten ibaret kalıyor ama havada yaşanan rekabet birçok uluslararası şirketin uçaklarını adeta 5 yıldızlı otele dönüştürmesine sebep oluyor. Elbette ödenen rakam artıyor ancak özellikle 10 saati aşkın yolculuklar yapılan seyahatlerde yaşanan birinci sınıf konfor insanı oldukça rahatlatıyor. Bu girizgahtan sonra “Business Class” sadece araya konan bir perde midir yoksa daha fazlası mı sorusuna örnekleriyle cevap vermeye çalışacağım efendim.

Yazının devamında paylaştığım en iyi 10 listesini dikkate alırsanız Avrupalı ile Amerikalı şirketlerin standartlar üzerinde çok oynamadığını görürsünüz. Belli bir hizmet kalitesi yakalayan bu şirketler belki de markalarına olan güven nedeniyle özel hizmetler konusunda çok istekli davranmıyor. Ne de olsa her yeni hizmet ekstra masraf demek. Havacılık sektöründe sıkıntı yaşayan bu şirketler belki de bu nedenle bu yeni yatırımlara girmek istemiyor olabilir. Rekabette Asyalı markaların ise lüks hizmetle rakiplerinin önüne geçmeye çalıştığını görüyoruz. Özetle göklerin hakimi olmaya çalışan havayolu şirketlerinin business class yatırımlarını görünce yükseklerde birinci sınıf bir savaşın yaşandığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Öyleyse yıkılsın perde eylesin viran. İşimiz ne hodbinlik ne de yalan dolan diyerek havayolu şirketleri ve business class hizmetlerini en iyi 10 listesi şeklinde sizlerle paylaşalım aziz dostlar.

ASYA HAVAYOLLARI

Asya’nın en ünlü ve en çok ödül alan uçuş şirketleri arasında yer alıyor Asya Havayolları. Güney Koreli şirket adeta bir otel odası konforunda yolculuklar sunuyor misafirlerine. Müşterilerin kendilerini daha rahat hissetmesi için tavan gökyüzü ve yıldızlarla dekore edilmiş. Dev ekran bir televizyon size zamanın hızlı geçmesi için yardımcı olurken koltuğunuzda istediğiniz anda kaliteli uyku sunan bir yatağa dönüşüyor. Güney Kore’nin gökyüzündeki gururu olan Asya Havayolları dev şirketler arasında global olarak en konforlu yolculuğu sunan havayolu şirketleri arasında yer alıyor.

SİNGAPUR HAVAYOLLARI

Bir başka Asyalı Singapur Havayolları diğer şirketlerin sunduğu lüks imkanlara sahip. Bu havayolu şirketini ve business class hizmetlerini farklılaştıran özellikleri ise size yatağa dönüşen bir koltuk yerine direk bir yatak ve oda sunuyor olmaları… 2 metrekarelik odalar istenirse çift kişilik olarak da kullanılabiliyor. 1000 kanallı bir televizyon sistemi ile yolculuk adeta bir eğlenceye dönüşüyor.

KATAR HAVAYOLLARI

Kim kendisine çiçek hediye edilmesinden hoşlanmaz özellikle de bayanlar… Güleryüzlü kabin ekibi ve mis kokulu çiçeklerle başlayan yolculuk size elbette bir keyif vadediyor olacak. Bu anafikirden yola çıkan Katar Havayolları koltuğunuzun önüne taze ve mis kokulu çiçekler bırakarak moral aşılıyor. Büyük boy koltuğun hemen yanında bir TV zaman geçirmeniz için emrinizde. Tabi bunlar “Business Class” farkı ödemeye değer mi? Bu da sizin takdiriniz…

ETIHAD AIRWAYS

Bu firmanın uçaklarında ayaklarınızı uzatarak karşınızdaki ekranda TV keyfi yaşayabilirsiniz. Koltuğunuz aynı zamanda tek kişilik bir yatağa dönüşüyor. Işıkları kapatıp uyuduğunuzda çoktan kıta değiştirmiş olabilirsiniz…

EMIRETAS

İşte size harika bir deneyim! Birleşik Arap Emirlikleri’nin dünya çapında hizmet veren şirketi Emiretas Havayolları “Business Class” misafirlerine duş alma imkanı sağlıyor. Konforun üst düzey olduğu odanızda pardon kabininizde size özel tuvalet ve banyo yer alıyor. Sosyal ruhlu müşteriler için ise bir bar sohbet dolu dakikalar sunuyor.

KORE HAVAYOLLARI

Özel ışıklandırmasıyla havadar ve rahat bir ortam sunan Kore Havayolları mükemmel yiyecek ve içecek sunumuyla da dikkat çekiyor. Özellikle havayolu şirketinin filosunda olan A380 modellerinde uçağın üst güvertesi evinizde bulanan yatağınızı aratmayacak koltuklara sahip. Bu rahat koltuklar istediğiniz de bir yatağa dönüşüyor. Gökyüzü barı ise size yolculuğun nasıl geçtiğini unutturacak cinsten. İster bir şeyler yudumlarken kitabınızı okuyun isterseniz arkadaşınızla sohbet edin. Uçakta gerçek Duty-Free alışveriş imkanı sunan tek havayolu şirketi olma özelliği de taşıyan Kore Havayolları kabin ekibinin yolculuk boyunca şık ve kalıp gibi bozulmamış üniformaları ile takdir topladığını da belirtmek gerekir.

ALL NIPPON HAVAYOLLARI

Dünyanın en konforlu havayolları arasında ilk dörtte gösterilen Japon All Nippon Havayolları çok özel yemekleri ve içecek seçenekleri ile dikkat çekiyor. All Nippon Airways’te çok ilginç bir hizmet var. Uçuş boyunca sizinle özel olarak ilgilenen bir hostes yatağınızı hazırlıyor uyurken üstünüzü açarsanız nazikçe yorganı üstünüze örtüyor.

CATHAY PACIFIC

Asyalı şirketlerin özel ve kaliteli hizmette listeye açık ara damga vurduğu kesin. Bir başka Asyalı Hong Kong’un Cathay Pacific şirketi. Bu havayolları şirketini duydunuz mu bilmiyorum ama dünyanın en iyi 10 havayolu şirketi arasında gösteriliyor. Cathay Pacific’te lüks bir restoranda akşam yemeği yer gibi yolculuk yapıyorsunuz. Japon rakipleri gibi sizinle sürekli olarak ilgilenen bir hostes ile de Business Class” hizmetin ne olduğunu size hissettiriyorlar.

QANTAS AIRWAYS

Asya dışında iyi hizmet veren havayolu yok mu diye soruyorsanız Avustralya’nın iftiharı Qantas Havayolları size ben varım cevabını verebilir. “Business Class” bölümünde yolculuk eden misafirlerine harika bir akşam vaad eden Qantas’ın lüks bir restoran kıvamındaki kabinlerinde 1. sınıf yemekler ve içecekler sunuluyor.

LUFTHANSA

Veeeee bir Avrupalı… Lufthansa ile yaptığınız uçuşlarda size ait bir odada yatak, lavabo ve duş imkanı sizi bekliyor. Businnes Class deyimi yerine Süit Class devrini başlatan dev A380 uçaklarıyla lükse yeni bir tarif geldiği kesin.

Business Class Uçaklar – Bu yazı 2014 yılının Temmuz ayında yayınlanan Gezgin Dergisi’nin 89. sayısından alınmıştır.

Yazar : HAKAN ŞEN

Şen Gezginin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir